Doprava v Benátkách

Je zde rozsáhlá síť vodních autobusů, kterým se v italštině říká vaporetti. Tyto autobusy jsou provozovány společností, jež je zvaná Azienda Consorziale Transporti Venezia neboli pouze zkratka ACTV. Nové jízdenky platí po dobu šedesáti minut a můžete si na jízdenku vzít i jedno zavazadlo. K dispozici jsou také dvaceti čtyř hodinové, třiceti šesti hodinové a sedmdesáti dvou hodinové jízdenky, k nimž si opět můžete vzít jedno zavazadlo. Jízdenky si můžete zakoupit téměř ve všech stanic a také ve vybraných trafikách. Před vstoupením na palubu je nezbytné ověřit platnost jízdenky. Pokud nebudete mít platnou jízdenku, hrozí vám vysoká pokuta a plus cena za plnou hodnotu jízdenky. ACTV poskytuje dvaceti čtyř hodinový servis, ale ne ve všech trasách.

Velmi oblíbené jsou i Traghetti neboli veřejné trajekty, které se používají k místní přepravě přes Canal Grande, protože je zde málo mostů, kudy byste se přes tento kanál mohli dostat. Využít můžete klasických dřevěných loděk neboli gondol a přepravou si užijete příjemnou a romantickou chvilku. Pokud si však turisté nemohou dovolit nákladnou projížďku na gondolách, jsou lepší volbou veřejné trajekty, které nejsou drahé a pro turisty ideální.

Během svého pobytu v Benátkách budete určitě využívat i taxi službu. Vodní taxislužby patří k těm nejdražším taxi službám v celé Evropě a cesta trvá pouhých sedm minut po Canal Grande. Pokud cestujete tímto způsobem, musíte počítat s tím, že za jednu cestu zaplatíte 70 €, avšak musíte si připlatit za zavazadla a také jsou poplatky za cestování v noci. Vodní taxi si můžete objednat prostřednictvím telefonu a jejich nádražím se stává Piazzale Roma, Rialto, San Marco a Lido. V Benátkách jsou i nelegální provozovatelé taxi služby, a proto i přes nižší cenu vám doporučujeme, abyste se jim vyhnuli, čímž předejdete starostem.

Auta v centru Benátek nejsou vůbec povolena, a dokonce ani žádné záchranné služby, protože ty fungují jako lodě. Auta najdete pouze na letištích anebo na Piazzale Roma. Nejvíce využívané a také hodně oblíbené jsou klasické gondoly, které představují romantický způsob přepravy. První zmínka o gondolách byla již v roce 1094 a v současné době se jich zde nachází více jak 400, některé jsou skutečně elegantní a luxusní modely. Na gondolách může být maximálně šest lidí, tak si dopřejte nezapomenutelný zážitek.