Itálie

Itálie je stát rozprostírající se na jihu Evropy, konkrétně na Apeninském poloostrově. Severními sousedy jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Itálie je zvláštní tím, že uvnitř ní leží ještě dva městské státy, a to Vatikán a San Marino. Východní část Itálie je obklopena Jaderským mořem, jižní část se může chlubit křišťálově čistým Jónským mořem a západ je charakteristický Tyrhénským a Ligurským mořem. Součástí

Itálie jsou také dva rozsáhlé ostrovy situované ve Středozemním moři – Sardinie a Sicílie. Tento stát je členskou zemí EU a také NATO.  Město Řím je hlavním městem Itálie již od roku 1871, předtím to byl Turín a následně i Florencie. Itálie zajímá plochu 301 tisíc kilometrů čtverečních a jedná se o 71. Stát na světě. Vodní plocha zde zaujímá asi 2,04 %. Nejvyšším bodem státu je hora Mont Blanc, která se tyčí na hranici s Francií. Itálii obývá více jak šedesát milionů lidí, jejichž oficiální jazyk je italština a převažuje zde katolické náboženství, které je ovlivněno samotným Vatikánem a také sídlem papeže. Ostatní obyvatelé jsou většinou ateisté a jen malá část přistěhovalců vyznává islám.

Vlajka  Itálie
Vlajka Itálie

Itálie patří také mezi nejvíce navštěvované státy na celém světě. Ročně sem zavítá až 105 milionů turistů, kteří hledají památky a odpočinek u moře. Turismus tvoří celkem 12 % HDP. Itálie lidi láká na antické a středověké renesanční památky, které jsou umístěné jak v Římě, tak i ve Florencii, Benátkách či v Pise. Velkým lákadlem jsou také lázně a filmové a hudební festivaly, které se pořádají například v Benátkách a San Remu. Itálie se může chlubit také skutečností, že na jejím území je nejvíce kulturních památek, jež jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Itálie je jedinečná země, která vám nabízí zasněžené vrcholky hor, rozsáhlé čisté pláže omývané křišťálově čistým mořem a také bohatou historii. Jestliže si plánujete dovolenou na jih Evropy, dopřejte si odpočinek, zážitky a také prohlídku památek právě v tomto státě. Jestliže patříte do kategorie nočních živlů, nevěšte hlavu, Itálie nabízí vše. Významná je také italská kuchyně, která je jednoduchá, lehká, zdravá a turisty velmi oblíbená.

Alpy se rozprostírají v mírném pásu, a proto jsou výrazné rozdíly mezi vrcholy hor a údolími. Pádská nížina je chladného vnitrozemského charakteru. Zbytek území Itálie se nachází v subtropickém středozemním pásu, pro který jsou typická horká a suchá léta a mírné zimy bohaté na srážky. Itálie je rozdělena na 20 oblastí, z nichž pět má autonomní status. Stejně jako Velká Británie či Francie patří i Itálie k nejlidnatějším státům v Evropě a jedná se o nejlidnatější stát z celé jižní Evropy. Ženy se zde dožívají průměrně věku 80 a muži věku 74. Nejlidnatějšími městy jsou Řím, Milán a Neapol.

Itálie je rozvinutý průmyslově zemědělský stát a zároveň nejrozvinutější stát v jižní Evropě. Převažuje spíše export a oficiální měnou je euro. Lidé zde pěstují mnoho plodin, které pak vyváží do ostatních států na světě. Jedná se například o pšenici, ječmen, žito, citrusy, olivy, broskve, jablka, tabák či zeleninu. Protože má Itálie malou zásobu paliv, musí se veškerá paliva dovážet. Avšak velký potenciál má v energetice vodního zdroje.

Dopravní síť je po Itálii hustá a také vysoce kvalitní, což oceňují nejen místní obyvatelé, ale také turisté. Itálii je protkáno celkem 6500 km dálnic, které jsou spojnicí mezi všemi oblastmi. Železniční síť je vybudována z 16 225 km tratí, z nichž 855 km je vysokorychlostních. Itálie je významná také v námořní a letecké dopravě. Velmi významné přístavy jsou například Janov, Livorno, Neapol či Bari. Velká letiště naopak najdete v Římě, Miláně a Palermu.