Řím

Večerní koloseum, Zdroj: Wikipedia Commons
Večerní koloseum, Zdroj: Wikipedia Commons

Řím je hlavní město Itálie ležící v oblasti Lazio. Rozkládá se na pravém i levém břehu řeky Tibery v centru hornaté Campagna di Roma. Leží asi 27 kilometrů od Tyrhénského moře. Patří mezi nejstarší města v Evropě a vznik města se datuje mezi 10. až 8. stoletím před naším letopočtem. Podle starořímské legendy byl Řím založen bratry Romulem a Remem, jež byli odkojeni a vychováni vlčí smečkou. Několik staletí byl hlavním městem Římské říše, což byla nejmocnější mocnost celého starověku. Řím je také znám díky státu, jenž leží v jeho srdci a nese název Vatikán. V tomto státu sídlí papež, hlava katolické církve. Hlavní město Itálie je také nazýváno věčným městem, protože bylo asi jeden a půl tisíciletí středem celé Evropy a místem konání mnoha významných historických událostí.

Řím je politicky, nábožensky a také kulturně uznávané město na celém světě a toto postavení si město dokázalo udržet již řádku staletí.

Řím má bohatou historii, která sahá až do roku 753 let před naším letopočtem. Město si prošlo velkým vývojem, který byl ovlivněný rody žijící na tomto území, a také válkami. Po světě putuje i mnoho pověstí, jak byl starověký Řím založen. Avšak více informací se můžete dozvědět v sekci Historie Říma.

Řím patří mezi světově uznávaná kulturní města, protože vám skrývá mnoho památek, které jistě stojí za zhlédnutí. Máte možnost navštívit antické památky, z nichž je asi nejznámější Koloseum pocházející z roku 80. Další památky tvoří fontány a kašny, jichž je po městě vysázených nespočetně mnoho. Za zmínku jistě stojí velké množství kostelů a chrámů, různé baziliky, například bazilika sv. Pavla za hradbami. Jistě vás zaujme i místní Pantheon nebo Janusův oblouk.

Mimo památky máte možnost navštívit různá muzea, která vám připomenou historii města. Navštivte muzeum Musei Vaticani či Musei Capitolini a zaručujeme vám, že nebudete litovat.

Author: Giampaolo Macorig, Flickr.com
Author: Giampaolo Macorig, Flickr.com

Řím vám také skrývá mnoho krásných a zajímavých míst, o nichž se můžete dozvědět více v sekci Zajímavá místa v Římě. Udělat si vycházku ke Kapitol či Piazza di Spagna stojí za to. Míst v Římě je určitě více, kam můžete zavítat, ale proč je nenavštívit přímo v realitě.

Do Říma jsou pořádány zájezdy s různým zaměřením, které vás mohou provést městem a slavnými památkami, jimiž se nejen Řím, ale i celá Itálie, může pyšnit.

Pokud plánujete dovolenou právě v tomto městě, jistě budete řešit otázku ubytování. Tento problém bude vyřešen rychle, protože po celém Římě stojí hotelové komplexy a jiné ubytovací zařízení, v nichž máte možnost se ubytovat. Rozsáhlé hotelové komplexy jistě uspokojí i nejnáročnější klientelu, protože jsou vám nabídnuty a poskytovány nadstandardní služby a pokoje, v nichž budete trávit horké noci v Římě, mají přepychové vybavení. Musíte však počítat i s odpovídající cenou. Pro méně náročné turisty se naskytuje možnost ubytování v tříhvězdičkových či dvouhvězdičkových hotelích, nebo v penzionech, jejichž služby jsou také uspokojivé. Záleží pouze na vás, jaký typ ubytování si můžete dovolit, protože někteří lidé si myslí, že peníze za luxusní pokoje se dají investovat do jiných a užitečnějších věcí.

Svou dovolenou v Římě můžete také strávit na slunci u bazénu či nedalekého moře nacházející se asi 27 kilometrů od města. Jinou možností je zůstat u vody a slunit se u bazénu nacházející se u vašeho hotelu. Milovníci sportu si přijdou na své, protože každé ubytovací zařízení vám nabízí možnosti, jak trávit svůj volný čas, například volejbal, fotbal, golf či kuželky. Vydat se můžete i do místních kaváren a restaurací, kde můžete ochutnat italskou kuchyni. V Římě se budete setkávat s malými stánky nabízející pravou italskou pizzu.