Německo

Německo je stát, který se rozprostírá ve střední Evropě a zároveň se jedná o našeho západního souseda. Na severu sousedí s Dánskem, Severním mořem a Baltským mořem. Z východu tvoří sousedy Polsko a Česká republika a na jihu zase Rakousko a Švýcarsko. Ze západu jsou sousedními zeměmi Francie, Lucembursko, Belgie a Nizozemsko. Německo se rozprostírá na ploše o velikosti 357 tisíc kilometrů čtverečních a leží v mírném podnebném pásu. Stát obývá více jak 82 milionů lidí, což Německo činí nejlidnatějším státem Evropské unie. Jedná se také i o domov třetí největší populace imigrantů na celém světě. Tento stát disponuje s oficiálním názvem Spolková republika Německo a jedná se o federativní demokratickou parlamentní republiku, kterou tvoří šestnáct spolkových zemí. Hlavním městem je Berlín, který je zároveň i největším městem státu. Německo je členským státem OSN, NATO, G8 a také signatářek Kjótského protokolu. Životní úroveň je zde vysoká, a proto zde také výborně funguje rozvinutý systém sociální pomoci. V mnoha oblastech je Německo považováno za světového vůdce.

Vlajka Německa
Vlajka Německa

Vyskytují se zde slabá zemětřesení, a to v Porúří, i přesto, že se nachází na eurasijské kontinentální desce. Alpy zde vznikly zvrásněním kontinentálních desek. Nejvyšším bodem je hora nacházející se na hranici s Rakouskem – Zugspitze, která dominuje nadmořskou výškou 2962 metrů nad mořem. Německem protéká také mnoho významných řek, mezi které patří Rýn, Dunaj, Labe, Odra a Emže. Německu náleží také hned několik ostrovů, jako jsou Severofríské a Východofríské ostrovy. Obydlené jsou také ostrovy Helgoland a Neuwerk.

Podnebí je ovlivněno zejména Golfským proudem, proto celoročně převažují příznivé teploty. Nejnižší naměřená teplota činila -45,9 °C a byla naměřena 24. prosince v roce 2001 v Funtensee. Nejvyšší teplota byla zachycena 8. srpna 2003 v Nenningu a vyšplhala se až na 40,3 °C.

V Německu se nachází 14 národních parků, tisíce přírodních rezervací, památních stromů a mnoho dalších. Německo má také dopravu na vysoké úrovni. První dálnice na světě byla v Berlíně postavena již v roce 1921. Tento světově významný stát měl v roce 2007 zaznamenáno 12 531 kilometrů dálnic. Německo je také charakteristické pěšími zónami, v nichž můžete jet maximálně 30 km/hod. Vybudovaná železniční síť dominuje 35 tisíci kilometry tratí. Dopravu zajišťují také dálkové rychlovlaky ICE. Nejdůležitějším letiště je umístěné ve Frankfurtu nad Mohanem, které ročně odbaví více jak 52 milionů osob. Dále najdete významné letiště v Mnichově či v Berlíně. Celkem je v této zemi vybudováno 430 letišť, které zajišťují největší hustotu přistávacích a startovacích drah na světě.

Německo je mnohotvárné a bohaté na architekturu, která je zanechána jako pozůstatek dějin. Místní památky pochází již z doby římské antiky, které jsou velmi navštěvované a turisty vyhledávané. Kvetoucí kultura státu je od roku 1970 a zahrnuje zejména hudbu a uměleckou scén. Můžete navštívit populární frankfurtský knižní veletrh, který patří k těm největším na světě. Mnohotvárná německá kuchyně si také získala svou oblíbenost, a to zejména tím, že co region, to jiné jídlo. Známé jsou zejména těžké a vydatné pokrmy, jako je vepřové koleno anebo uzené vepřové maso doplněné kyselým zelím. Němci také rádi vaří kadeřavou kapustu s čajovkou či různé eintopfy. Eintopf představuje jídlo z jednoho hrnce, v němž se vaří, dusí a peče všechno, ať už se jedná o maso či luštěniny. Německá kuchyně je hodně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. V současné době se však od těžkých pokrmů přechází spíše k těm lehčím. Severní část Německa je charakteristická bramborovými pochoutkami, jih naopak knedlíkem a nudlemi.