Španělsko

Španělsko neboli oficiálně Španělské království se rozprostírá na Pyrenejském poloostrově. Západním sousedem je Portugalsko, na severovýchodě hraničí s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Španělskému království patří také Kanárské ostrovy, které jsou umístěné v Atlantském oceánu, dále také má ve vlastnictví Baleáry situované ve Středozemním moři. Španělsku náleží i katalánské město Llívia, které leží na francouzském území. Španělsko představuje parlamentní monarchii a je členským státem Evropské unie, NATO a dalších významných organizací. Úředním jazykem je od roku 1978 španělština.

Vlajka Španělska

Stát se rozkládá na ploše o velikosti téměř 505 tisíc kilometrů čtvereční a jedná se o padesátou největší zemi na světě. Hlavním městem je Madrid a nejvyšší bod představuje Pico de Teide. Španělsko obývá více jak 46 milionů lidí. Španělsko lze podle podnebí rozdělit na čtyři oblasti. První tvoří pobřeží Středozemního moře, kde je nejtepleji na východě a na jihu. Deštivým obdobím je zde jaro a podzim. Další část je vnitrozemn, kde jsou velmi studené zimy, ale léta naopak horká a suchá. Třetí oblast tvoří severní atlantické pobřeží s ostrými zimami a klidnými léty. A poslední část Španělska tvoří Kanárské ostrovy, které jsou charakteristické subtropickým počasím s příjemnými celoročními teplotami. Doprava je ve Španělsku velmi dobrá a zemí je protkáno více jak 664 tisíc kilometrů silnic. Na dálnicích můžete jezdit maximálně 120 km/hod, na ostatních silnicích 90 km/hod. Jestliže cestujete obcemi, musíte dodržovat maximální rychlost 50 km/hod.

Království v roce 1999 přijalo za platidlo euro. Španělsko je vyspělý průmyslově zemědělský stát, přičemž převládá rostlinná výroba, která je zaměřená především na pěstování obilnin, oliv a také na vinné révy. Největší přínos je pro Španělsko pěstování ovoce a zeleniny, kterou vyváží do zahraničí. Významná je také produkce vepřového masa, mléka, hovězího masa a drůbeže.

Možná se ptáte, co španělská kuchyně? O tyto informace vás určitě nepřipravíme. Jejich kuchyně je barevná a naprosto překvapivá. Jídla jsou jednoduchá, ale přitom vypadají skvěle. V každém jídle jsou používány většinou stejné suroviny, které jsou však jinak zpracovávané. Vše se dochutí různými přísadami a kombinacemi. Na pobřeží převažuje jídlo zejména z ryb a také saláty, vnitrozemí je charakteristické masitými pokrmy a hustými polévky, což jsou kalorická jídla. Španělskou kuchyni bychom mohli ještě dále dělit na katalánskou, baskickou, galicijskou, kastilskou a andaluskou. Hodně se v jídlech používá česnek a olivový olej, který je v některých oblastech nahrazován sádlem. Nikdy vám na talíři nebude chybět ovoce či zelenina, přičemž jsou velmi oblíbené brambory a rajčata. Do Španělska se můžete vydat také za slavnostmi, které jsou proslulé snad po celém světě. Tyto slavnosti jsou nazývány Fiestas, což znamená, že se lidé převléknou do slavnostního, a zapomenou na všechny starosti. Slavnosti doprovází slavnostní mše, průvody ulicemi, velkolepé ohňostroje, různé soutěže a mnoho dalších. V této zemi se ročně konají během roku stovky slavností. První velkou slavností v roce bývá karneval, kdy se ulice zaplní maskami a různými převleky.

Tradiční španělská kultura tkví v katolictví, které má velký vliv na tradice. Cikánská kultura se zase odráží v tanci a hudbě flamenca a naopak maurské dědictví poznáte nejvíce v architektuře. Španělsko je proslaveno mnoha umělci, mezi které patřil El Greco, Goya, Picasso, Dalí, Gaudí a také Miró.