Florencie

Florencie leží v Itálii, kde se stala hlavním městem Toskánska. Obývá ji více jak 300 tisíc obyvatel.  Rozkládá se na obou březích řeky Arno a v současné době představuje jedno z nejvíce důležitých měst Itálie. Jedná se o centrum renesančního stylu a Florencie se může chlubit i skutečností, že v letech 1865 až 1870 byla hlavním městem Itálie. Mnohdy je město označováno i jako rodiště renesance, ale to jen s trochou nadsázky, protože skutečným rodištěm tohoto směru jsou středověké Atény. Důvodem bylo, že v té době byl papežský Řím obležený francouzským vojskem. Počátek historie města sahá až do dob starověkých Etrusků a Římanů, přičemž bohaté dějiny zanechaly impozantní památky, které v současnosti navštěvuje ročně miliony turistů. Florencie se pyšní také svým kulturním duchem, který je jeden z nejsilnějších v severní části státu. Historické centrum je od roku 1982 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, což láká celou řadu turistů milující památky.

Jistě jste již někdy slyšeli o patronovi města, jímž je San Giovanni Battista. Italský název města zní Firenze, přičemž se vyslovuje „firénce“. Stejným názvem je na světě pojmenováno třicet dva měst, z nichž třicet se nachází v USA a jedno v Kolumbii. Ve Florencii se narodily či zde žily slavné osoby, mezi něž patří Dante Alighieri, Leonardo da Vinci, Donatello, Giovanni Bovvaio, Michelangelo Buonarroti a mnoho dalších, o nichž je zmínka v historii. Florencie se může chlubit i širokou škálou uměleckých sbírek, a to zejména těch, které jsou k vidění v Pitti Palace a Uffizi, kam ročně zavítá více jak 1,5 milionu turistů ročně. Florencie je považována za poslední nejvíce zachovalé renesanční město na světě a někteří lidé se na ni dívají jako hlavní umělecké město Itálie.

Jestliže patříte mezi milovníky památek, jistě si přijdete na své. Město by se dalo charakterizovat jako muzeum samo o sobě. Určitě vám krásu Florencie připomenou fotografie, na nichž je vyobrazeno náměstí Piazza della Signoria či Radniční náměstí, kde je dominantou socha Michelangelova Davida. Socha je však pouze kopií, nikoliv originál, ten se totiž nachází v galerii Accademia od roku 1873. Dříve budova sloužila jako malířská škola, ale v současnosti ukrývá Michelangelova díla. Turistické atrakce jsou soustředěny ve čtyřech zónách, které můžete klidně navštívit pěšky. Tyto čtyři části jsou známé již od čtrnáctého století a jejich názvy jsou: Santa Maria Novella, San Giovanni, Santa Croce, Santo Spirito.

Také vám poskytneme informace týkající se podnebí. Florencie se nachází v kotlině mezi Senese Clavey Hills a Bellosguardo. Kromě řeky Arno protékají městem další tři menší řeky. Pro město je charakteristické středomořské podnebí, které může být na hranici s vlhkým subtropickým podnebím. Léta jsou poměrně horká s malým počtem srážek. Naopak zimy jsou spíše chladnější a deštivější. Protože je Florencie obklopena kopci, nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen. Avšak během tohoto období zažijete i srážky. Vzhledem k nedostatku větru jsou teploty vyšší než na pobřeží. Déšť je v létě konvekční, a srážky dominují zejména v zimě. Někdy se během zimního období setkáte i se sněhem. Nejvyšší teplota, která byla ve Florencii zaznamenána, dosahuje 42,6 °C, a bylo to 26. července 1983. Nejnižší teplota klesla k -23,2 °C dne 12. ledna 1985.

Itálie skrývá mnoho krásných měst a kromě romantických Benátek a hlavní tepnou Říma i Florencie pro vás přichystala mnoho zábavy, excelentní památky a jedinečnou atmosféru. Jestliže se vydáváte na dovolenou do Itálie, neopomeňte alespoň jednodenní výlet do Florencie – metropole plné kultury, příjemných obyvatel a turistů. Noční život je také bohatý, jistě budete mít z čeho vybírat, ať už patříte do jakékoliv věkové kategorie. Tak neváhejte a přečtěte si více.