Janov

Janov je město ležící v severní Itálii a představuje také velmi důležitý přístav. Jedná se o hlavní město provincie Janov a regionu Ligurie. Město obývá více jak šest set obyvatel a hlavní městská oblast je nazvána Superba vzhledem k její slavné minulosti. Historická část Janova byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO v roce 2006. Je to bohaté město, jak na umění, hudbu či gastronomii, tak i na architekturu a historii. Evropská unie označila Janov v roce 2004 Hlavním městem evropské kultury.

Janov je pátým italským městem, jež je významné svou ekonomickou silou, hned po Římu, Milánu, Turínu a Neapoli. Je také hlavní průmyslové město v severní Itálii a součástí slavného průmyslového trojúhelníku. Nachází se zde celá řada velkých italských firem a podniků, jako je například Ansaldo Energia.

Město leží mezi Ligurským mořem a Apeninami a rozvíjí se na pobřeží vzdálené asi 30 km od Voltri a 10 km od severního pobřeží. Území Janova je rozděleno na pět hlavních oblastí, a to střed, západ, východ, Polcevera a Bisagno údolí. Pro město je význačné středomořské klima, kdy je zima poměrně mírná. Během zimního období se setkáte s teplotami v průměru 10 °C. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy teplota klesne na 8 °C. Léto je v Janově teplé a průměrná teplota se vyšplhá v srpnu k 24 °C.  Nejsušším měsícem je červenec, zatímco nejdeštivější měsíce jsou říjen a listopad. Sníh padá zpravidla jednou za rok.

V Janově zažijete i hodně větru, a to zejména během zimních měsíců, kdy severní větry přináší chladný vzduch ze střední a severní Evropy. Dalším typickým větrem je jihovýchodní, který je teplejší a vane od moře.

Samozřejmě hlavními obyvateli jsou Italové. Největší etnickou skupinou, která zde žije, jsou imigranti z Ameriky (většinou z Evkádoru), dále se setkáme s evropskými národy, jako je Albánia a Rumunsko. Žijí zde i přistěhovalci z Afriky. Město je převážně římsko katolické.

Město Janov se dělí na 9 správních obvodů od roku 2007. První organizované formy vysokoškolského vzdělání v Janově se objevily již ve 13. století, kdy se nejdříve založily soukromé vysoké školy, na nichž bylo možné studovat tituly v lékařství, filosofie, teologie, práva a umění. Dnes je univerzita v Janově, založena v 15. století, jednou z největších universit v Itálii. Nabízí celkem 11 fakult, 51 oddělení a 14 knihoven. V letech 2007 – 2008 studovalo na univerzitě 41 tisíc studentů a 6,5 tisíc absolventů. Město je přímo domovem vysokých škol a akademií. Najdete zde Italskou dopravní akademii, Ligurskou akademii výtvarných umění, Konzervatoř Niccolo Paganini či Italský hydrografický ústav.

Italský technologický institut byl založen v roce 2003 společně s italským ministerstvem školství. Byla snaha podpořit vynikající kvalitu v základním i aplikovaném výzkumu. Hlavní oblastí výzkumu jsou Neuroscience, kde jsou studovány nové léky a robotika. Florida International Univerzity sídlící v Miami ve Spojených státech má v Janově malý areál nabízející třídy v rámci výuky FIU. Jedná se o školu architektury.

Centrum města nabízí mnoho architektonických památek, muzeí, galerií a jedno z největších akvárií v Evropě. Projděte starou kamennou vstupní bránou, která vede do města a procházejte se po Piazza de Ferrari a navštivte palác Doges. Můžete prozkoumat, kde bydleli nejbohatší lidé města. Janov má krásné světové dědictví a mnoho významných předmětů můžete zhlédnout v mezinárodní galerii umění. Pokud máte více času, vydejte se autobusem nebo taxíkem do nedalekého proslulého letoviska Portofino. Udělejte si krásnou dovolenou, prohlédněte si významné památky, ubytujte se v místních hotelích a vyzkoušejte noční život Janova.