Nákupy na Mallorce

Barevné kachle

Z červeného mallorského jílu se vyrábí keramické kachle a nádobí. Z nádobí stojí za pozornost především dekorativní nástěnné talíře. Barevné kachle tzv. azulejos byly důležitým vývozním artiklem už v době arabské nadvlády. Jejich velký výběr nabízí dílny ve Felanitxu a ve vesničce Marratxí u Palmy de Mallorca.

Jiskřivé sklo

Sklářství má na Mallorce staletou tradici. Významná sklářská rodina Gardiolů sídlí v Algaidě. Sklárnu provozují už od počátku 17. století a stejně tak dlouho sbírají skleněné umělecké předměty z celého světa. Jako návštěvník můžete v dílnách přihlížet výrobě a rovnou si některý skleněný skvost koupit. V muzeu zase můžete obdivovat sbírku skleněných exponátů.

Látky a krajky

Ze sta mallorských tkalcoven se jich do dnešní doby dochovalo pět. Jejich hlavní produkcí jsou robes de llengües – bílé látky z bavlny a lnu zdobené typickým jazykovým vzorem. Jejich výroba je náročná, a proto nejsou zrovna levné. Koupit můžete metrové zboží, jako jsou například ubrusy, závěsy, potahy na polštáře a peřiny. Nejvýznamnější tkalcovny jsou Bujosa v Santa Maria del Camí a Can Vincenç v Pollençe.
Krajky se původně na Mallorce používaly na výrobu rouch hodnostářů, v současnosti se jedná o užitné zboží. Koupit je můžete například v Palmě de Mallorca na Miradoru na Calle Conquistador 5.

Výrobky z olivového dřeva

Misky, lžíce a další výrobky s pěkným žilkovaným vzorem koupíte v každé turistické oblasti. Kvalitu seženete zejména v dílně v Manacoru.

Kožené zboží

Na Mallorce můžete pořídit kožené zboží za výhodné ceny. Nejlevněji vás vyjdou, pokud je nakoupíte přímo v prodejní hale patřící k továrně. Specializovaný obchod najdete například v Palmě de Mallorca na třídě Avinguda Jaume III.

Gastronomie

Ensaimadas
Ensaimadas je moučník z nadýchaného koblihového těsta ve tvaru spirály. Je smažený na vepřovém sádle a sypaný moučkovým cukrem, někdy je také naplněný pudinkovým krémem či dýňovou marmeládou. Je vhodný rovněž jako dárek, prodává se totiž i v dekorativním balení s uvedeným místem původu.

Paprikové klobásky sobrasada
Tato delikatesa se vyrábí z libového masa černého mallorského vepře a prodávají se ve variantě „normal“ a „picante“. Rájem labužníků je obchod s domácími delikatesy Colmado Santo Domingo v Calle Santo Domingo 1.

Alkohol
Typickým mallorským alkoholem je bylinkový likér „hierbas“, hořkosladký aperitiv „palo“ z destilerie Antonio Nadala či brandy – „suau“ z palírny v městečku Pont d´Inca.

Chuťovky
V dárkovém balení můžete koupit například také zelené olivy naložené s čerstvým fenyklem a pepřovým luskem, naložené kapary či fíky slisované do domácích chlebíčků. Domácí čokoládu, nugát, bonbony a kandované ovoce prodává krámek La Pajarita v Calle Sant Nicolau 2.

Kde nakupovat

Na mallorských trzích se dají kromě potravin pořídit také různé suvenýry, věci do domácnosti, živá zvířata a podobně. Pořádají se v těchto místech:
Pondělí – Manacor, Calvià
Úterý – Alcúdia, Artà
Středa – Andratx, Capdepera, Llucmajor, Santanyí, Sineu
Čtvrtek – Campos, Inca
Pátek – Algaida, Can Picafort
Sobota – Bunyola, Sóller, Santanyí
Neděle – Felanitx, Muro, Pollença, Sa Pobla, Valldemossa

Velké a elegantní obchody najdete na Avinguda Jaume III a na Passeig des Born. Mezi ověřené nákupní třídy patří San Miquel a Sindicat, zajímavé obchody jsou také mezi Plaça Major a katedrálou.