Kypr

Agia Napa, FOTO: VisitCyprus.com

Kypr je jedním z oblíbených řeckých ostrovů. Není divu. Ostrov vám má co nabídnout a určitě i vy si tu užijete příjemnou dovolenou.

Základní informace o Kypru

Kypr je ostrovem ve východní části Středozemního moře. Jde o třetí největší ostrov v tomto moři. Leží ve vzdálenosti 113 km od Turecka a 120 km od syrského pobřeží. Na ostrově je Kyperská republika, která se rozkládá na ploše 9 251 km2. Žije zde kolem 700 000 obyvatel a mluví se tu řečtinou a turečtinou. Hlavním městem Kypru je Nikósie (Lefkosia). Kyperská republika je členem Evropské unie a je připojená k eurozóně.

Dovolená na Kypru

Kypr vám nabízí mnohé možnosti, jak si užít pěknou dovolenou se vším všudy. Oceníte především pěkné středomořské pláže. Najdete tu písečné, ale i skalnaté. Užívejte si slunění a dalších radovánek u vody v jednom z četných letovisek na Kypru.

A do jakých konkrétní letovisek můžete na ostrově zamířit? Jmenujme si alespoň některé:

  • Agia Napa: Jde o nejoblíbenější letovisko celého Kypru. Najdete tu nádherné pláže. Nejkrásnější z nich je pláž Nissy Beach.
  • Larnaka: Je přezdívaná Branou ostrova. Letovisko najdete na jihovýchodním pobřeží. Z pláží si jmenujme Phinikoudes, McKenzie. V blízkosti letoviska jsou zajímavé památky.
  • Coral Bay: Leží na západním pobřeží Kypru. Jsou tu vyhledávané písčité pláže a zajímavé možnosti pro potápění.
  • Limassol: Kromě pěkných písčitých a písčito-oblázkových pláží si tu můžete užít různých slavností a festivalu. V okolí je také mnoho zajímavých památek.
  • Paphos: Jde o velmi pěkné městečko, které vám kromě pláží nabízí četné historické památky. Celé město je zapsané na seznamu UNESCO.

Dovolenou na Kypru ocení především ti, kteří nechtějí trávit dny jen na pláži. Po celém ostrově je mnoho zajímavých historických památek, které stojí za návštěvu. Můžete tu očekávat různou architekturu. Navštívit lze pravoslavné kláštery v pohoří Troodos, ale také muslimské mešity na východu a severu ostrova. Mnoho staveb je tu v gotickém stylu.

Máte rádi přírodu? I tou se na ostrově můžete kochat. Mnohé vám nabízí Národní park Troodos, který představuje nejvyšší pohoří ostrova. Nejvyšším vrcholem je Olympos.

Můžete se tu projít po různě dlouhých stezkách. Jsou jimi např. Stezka Atlanti Trail, Caledonia Trail, Artemis, stezka z Psilo Dendro do Pouziaris, Persephone Trail atd. Oblíbený je i Národní park Akamas.
A jaké suvenýry si vozí turisté z Kypru? Určitě si vyberete ze široké nabídky kožených a keramický výrobků. Zajímavé jsou také zdejší nástěnné koberce či stříbrné předměty. Častým suvenýrem a dárkem z dovolené je místní víno.