Kos

Pozoruhodná podívaná na přírodu na Kosu
Pozoruhodná podívaná na přírodu na Kosu

Co byste měli vědět o ostrovu Kós? Kós představuje řecký ostrov, který najdete v Egejském moři v Dodekanésu na okraji Kosské zátoky. Nachází se nedaleko tureckých hranic. Kós se rozkládá na ploše 290 km2 a je třetím největším ostrovem Dodekanésu. Na jihovýchodní části ostrova najdete rozsáhlé pohoří Díkeos. Délka pobřeží ostrova Kós činí 112 km. Žije zde 26 000 obyvatel.  Historie tohoto ostrova je velmi zajímavá. V minulosti na něj působily vlivy řecké, římské, italské, německé a anglické nadvlády.

Co vám Kós nabízí?

Na ostrov Kós každoročně směřuje mnoho turistů, kteří si chtějí odpočinout, ale také poznat zajímavou část světa. Oceníte fakt, že i když má Kós co nabídnout, není přelidněn.

A proč turisté směřují právě na ostrov Kós? Je tu velmi příznivé podnebí, které vám umožní užít si tu příjemných dlouhých písečných, ale i oblázkových pláží. Je tu velmi pozvolný vstup do moře, takže je tato oblast vhodná i na dovolenou s dětmi. Užívejte si zdejších vodních radovánek u moře, ale i slunění a příjemné relaxace.

Z nejoblíbenějších pláží si jmenujme např. Tigaki mající bílý písek a písečné duny. Neméně oblíbená je dlouhá pláž Lamibi s pozvolným vstupem do moře. Písečné duny má také Marmari. Z dalších pěkných pláží tu najdete Banana, Paradise, Camel, Sunny, Magic atd.

Nebaví vás potloukat se celé dny jen na pláži? Nemusíte. Můžete vyrazit do zdejšího hlavního města, které se jmenuje stejně jako ostrov. Zde si prohlédnete četné památky. Jde zároveň o nejvýznamnější přístav na ostrově. Za prohlídku určitě stojí středověká pevnost johanitů, ale také tu je proslulá lékařská univerzita, kterou navštěvoval již Hippokrates, který odsud pochází.

Zajímavá místa vám však nenabízí jen hlavní město ostrova. Projděte se po ostrově a máte-li rádi přírodu, zdejší scenérie vás uchvátí. Je tu nádherná příroda vyznačující se subtropickou vegetací. Své kouzlo mají také zdejší romantické vesničky.
A jak se po ostrově přepravovat? Nejvhodnější je využít autobusové dopravy. Jezdí pravidelně a ceny této dopravy nejsou vysoké. Pokud však rádi jezdíte na kole, volte tento dopravní prostředek. Ostrov je mnohými považován za ráj cyklistů. Je tu mnoho tras a poznávat Kos ze sedadla kola je velmi zajímavé.
Oceníte i připravenost ostrova na nápor turistů. Můžete se pobavit v četných barech či se najíst v mnohých tavernách a restauracích. Celkově je tu velké vyžití pro turisty. Chcete si přivést nějaké suvenýry nebo jen nakoupit nějaké nezbytné věci? I to je bez problémů. Najdete tu moderní obchody.