Madeira

Madeira, CC by alcaide, Flickr.com
Madeira, CC by alcaide, Flickr.com

Madeira má mnoho přezdívek, kromě Madeiry jako „Ostrova květin“, se setkáte s názvy jako „Perla Atlantiku“ či „Zelený ráj“. Jedná se o malý ostrov, který měří jen 22 kilometrů na šířku a délka činí 57 kilometrů. Díky hornatému vnitrozemí na vás bude ostrov působit spíše divoce. Na Madeiře si po celý rok užijete příjemného subtropického podnebí, což je důvod, proč se sem lidé vydávají zejména v zimě. Užívejte si hřejivých paprsků slunce v období, kdy u nás jsou první mrazíky. Na ostrově najdete hned několik světů najednou, i přes jeho malou plochu.

Jistě vás nenechají chladnými nádherné zelené hory, které se podobají Jižní Americe. Na ostrov jsou přímořská města, která se mohou chlubit úchvatnými výhledy na modrý široký oceán. Samozřejmostí je přírodní bohatství, volné orchideje, strelicie, kaly a jiné exotické rostliny. Krása květin pohledí každého návštěvníka. Na celém ostrově jsou zavedeny zavlažovací kanály levadas, jichž je asi dva tisíce kilometrů.

Madeirská příroda má své jedinečné kouzlo, přičemž koberce květinou jsou neodolatelné. Na polích zhlédnete nádherné strelitzie, skály obrůstající hortenzie, květy orchidejí a mnoho dalších. Pobřeží Madeiry je omýván Atlantským oceánem a voda je křišťálově čistá. Ostrov je pro Evropany, zejména pak pro Čechy, exotickou zemí, která je cenově dostupné. V současné době nabízí cestovní agentury dovolenou na ostrově za cenu, kterou byste dali za jiné bližší letovisko. Madeira je zařazena pod Portugalsko a na celém ostrově je oficiálním jazykem portugalština, ale domluvíte se i anglicky, popřípadě španělsky či francouzsky. Kdykoliv se vydáte na ostrov, vždy bude počasí příjemné. Milovníci parných lét si musí však vybrat jinou zemi, protože na ostrově je spíše trvalé jaro. Přes zimní období se setkáte se srážkami, ale i tak by to byla nádherná zimní dovolená.

Hlavním městem ostrova je Funchal, což je zároveň největším městem na ostrově. Žije zde polovina obyvatel Madeiry, což je asi 130 tisíc lidí. Jedná se o turisticky rušné letovisko, které je charakteristické příjemnou atmosférou.

Madeira je portugalské souostroví a leží v Atlantském oceánu, asi 980 km od Portugalska a 580 km od Maroka. Dostanete se sem nejlevněji letadlem, přičemž let trvá asi tři až čtyři hodiny. Madeirské letiště je populární díky své velmi krátké přistávací ploše, ale žádné strachy, je to bezpečné. Na ostrově žije asi 270 tisíc obyvatel, již se v minulosti živili zejména zemědělstvím, které dodnes přetrvává. Hlavním příjem tvoří na Madeiře turistický ruch, ostrov kypí životem a bohatstvím – zejména přírodním.

Možná se ptáte, co pláže? Je to překrásný zážitek, který má však jeden háček. Pro Madeiru nejsou typické pláže, jako například na Kanárských ostrovech. Jestliže chcete svou dovolenou strávit u oceánu, opalovat se plavat, dávejte si pozor. Na ostrově se rozprostírá jedna písčitá pláž ve vesnici Prainha, a druhou pláží je Praia Formosa. Mimo jiné se zde nachází malé plážičky určené ke koupání, které jsou však přístupné pouze přes oceány či oblázky. Ve Funchalu můžete navštívit městské koupaliště, jež je na útesech oceánu. Můžete se tedy koupat buď v oceánu anebo v bazénu.

Madeira vám nabízí také spoustu zábavy a za návštěvu jistě stojí karneval, který se koná koncem února. Ulice se promění v rytmus brazilské samby po dobu čtyři dní a čtyř nocí. Nechybí masky, hudba, tanec a veselá nálada. Velmi oblíbeným se stal květinový festival, který se koná koncem dubna nebo začátkem května. Milovníci vína mohou přijet na festival vín, který se koná začátkem září, kdy dochází ke sklizni hroznů v několika vesnicích. Hotely však bývají rychle zaplněny na Silvestr, kdy se koná velkolepý ohňostroj a bujaré veselí.

Náš TIP: Díky velké vzálenosti a vyšším cenám je Madeira českými turisty zatím poněkud opomíjena. Tomu odpovídají i nabídky českých cestovních kanceláří. Ceny jsou vysoké a nabídka nepříliš široká. Využijte proto rezervace letenky a ubytování zvlášť Vyberete si z nabídky více než 150 hotelů, včetně hodnocení ostatních návštěvníků. Předem si můžete rezervovat i zapůjčení automobilu. Nejen že máte díky internetu širší nabídku, ale ušetříte tisíce Kč.