Sardinie

Už jste navštívili všechny známé destinace, kam směřuje většina českých turistů, nebo vás zkrátka nelákají? A co tahle zkusit Sardinii? Nabízí vám mnohé možnosti pro pěknou dovolenou.

O Sardinii

Sardinie představuje autonomní oblast, kterou najdeme na jihozápadě Itálie. Rozkládá se na stejnojmenném ostrově. Jeho rozloha činí 24 090 km2 a žije zde přes 1 600 000 obyvatel. Hlavním městem je Cagliari. K hlavnímu ostrovu patří ještě několik menších ostrůvků ve Středozemním moři. Jde o druhý největší ostrov Středozemního moře. Východní část je omývána Tyrhénským mořem. Nejbližšími státy jsou španělsko, Korsika a Tunisko.

Sardinie se dělí na provincie. Jsou jimi: Cagliari, Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Ogliastra, Olbia-Tempio, Oristano a Sassari.

Dovolená na Sardinii

Sardinii si zamilujete, především pokud máte rádi nádherné pláže s úžasně čistým mořem. Ty vám Sardinie nabízí. Pláže jsou tu různé. Můžete si zvolit širokou písečnou, ale také pěknou malou pláž v zátočině či na skalnatém útesu. Sardinské pláže jsou podobné plážím v Karibiku.

Průzračně čisté moře přímo láka k potápění. I vy se můžete pokochat nádherným podvodním světem.

A do jakého letoviska se vydat? Pojďme si přiblížit alespoň ty nejznámější:

  • Alghero: Leží na severozápadě Sardinie. Směřuje sem mnoha turistů. Oblíbí si to tu milovníci dlouhých pláží. Rodiny s dětmi ocení pozvolný sestup do moře.
  • Costa Smeralda: Pokud chcete od své dovolené především luxus, zamiřte do tohoto letoviska. Je na severu Sardinie. Připravte se však na větší ceny, ať už za ubytování, tak v restauracích, obchodech, barech atd.
  • Cala Gonone: Jde o lázeňské letovisko nedaleko vyhaslé sopky Codula Manna. Kromě radovánek u vody se doporučuje odtud vyjet na výlet lodí. Nabízí se vám např. jeskyně Grotta del Bue Marino.
  • Costa Rei: Najdete ho na jihu Sardinie. Jsou tu nádherné pláže a pěkné zátoky. Můžete si odtud udělat výlet do hlavního města. Nachází se 50 km od letoviska.

Nepatříte k těm, kteří by chtěli prolenošit celou dovolenou? Rádi poznáváte místa, na kterých se nacházíte?

Určitě vás potěší fakt, že je tu mnoho prehistorických památek, především starých pohřebišť, historických městeček, pevnostní a kultovních památek. Oblíbené je např. městečko Castelsardo, ve kterém najdete středověký hrad z 12. století.

Mnohé památky vám také nabízí hlavní město ostrova Cagliari. Najdete tu fénickou nekropoli, římský vápencový amfiteátr, renesanční katedrálu atd. Pamětihodnosti jsou také kolem města Olbia. Jsou tu i archeologické vykopávky. Zajímavých míst bychom na ostrově našli daleko více.