Ibiza

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons

Ibiza je proslulá svým nočním životem, diskotékami a všudypřítomnou zábavou. To však není to jediné, co Vás na Ibize čeká. Tešit se můžete na zlaté pláže, luxusní hotely či nákupní možnosti nebo koupání. A čím, že vůbec Ibiza je? Ibiza je španělský ostrov, který je součástí Baleárského souostroví. Rozprostírá se v západní části Středozemního moře a jedná se o jedno z nejvýznamnějších středisek turistického ruchu. Hlavním městem a zároveň největším městem je Eivissa (Ibiza). Domluvíte se zde katalánštinou anebo španělštinou. Ostrov obývá více jak sto tisíc obyvatel. Ibiza je dostupná z pevniny jak lodí, tak i leteckou dopravou. Na ostrově se nachází letiště Ibiza, které leteckou přepravu uskutečňuje. Rozloha 541 kilometrů čtverečních skrývá celou řadu zálivů s příkrým skalnatým pobřežím, navštívit můžete i piniové lesy s terasovými políčky.

Turisté se na Ibizu vydávají zejména za sluncem, plážemi a mořem. Na ostrově můžete objevit celou řadu pláží a zátok. Některé jsou snadno dostupné a hojně navštěvované, jiné jsou opuštěné a jejich dostupnost není příznivá. Přeplněné pláže se nachází přímo v turisticky zajímavých destinacích. Jestliže však hledáte klid a odpočinek, vyrazte spíše na hůře dostupná místa. Mnoho míst je dostupné autobusy, ale abyste nebyli závislí na čase, můžete využít půjčovny automobilů. Jedna z nejkrásnějších zátok je Cala Bassa, která nebyla doposud zasažena betonovými zástavbami. Využívá se zejména jako výletní místo nabízející koupání. Nejlépe dostupná je z letoviska San Antonio, odkud pravidelně vyjíždí do zátoky výletní lodě. Playa Cala Bassa nabízí nádhernou písečnou pláž a díky skvělé poloze se nesetkáte s velkými mořskými vlnami. Další velmi oblíbenou pláží je Playa de Las Salinas, která se může chlubit plážovým hudebním barem, který patří mezi pět nejlepších na ostrově. Bar preferuje zejména moderní hudbu, což ocení mladí návštěvníci. Klidné koupání vám nabídne malá vesnice Cala Vadella.

Kromě dotyků slunečních paprsků a průzračně čistého moře si můžete užívat i kultury a pamětihodností. Hlavní město Ibiza není svou rozlohou nikterak velkolepé město a se svými 35 tisíci obyvateli potvrzuje klidnou atmosféru. Nachází se v jižní části ostrova. Na rozdíl od jiných hlavních měst se Eivissa může pyšnit malebným vzhledem, který si začnete vychutnávat ihned po příjezdu do města. Nejdříve se budete kochat moderní zástavbou a staré město se nachází kolem hlavního přístaviště a také v okolí hradeb pevnosti Dalt Vila. Abyste si město pečlivě prošli, vyhraňte si na to alespoň půl dne. Stylové restaurace najdete v malých uličkách v podhradí ve staré rybářské čtvrti. Vydáte-li se na jihozápadní pobřeží ostrova, narazíte na město Es Cubelles, které je považováno za nejvýše položenou oblast na ostrově. Nachází se zde nejvyšší kopec Sa Talaiassa, jehož nadmořská výška činí 475 metrů. Pozoruhodné jsou zdejší skály charakteristické starými pirátskými věžemi, odkud si turisté mohou vychutnat výhled na nedaleký ostrov Isla de Es Vedra. Vnitrozemí vám nabídne malou vesnici Sant Llorenc, v níž stojí několik bílých domů, kostelík a krásně zdobený hřbitov, což nenechá nikoho chladným. V minulosti se zde nacházelo opevnění proti maurským a tureckým pirátům. Při procházce narazíte na park – vhodné místo k odpočinku.

Mladí lidé vydávající se na Ibizu touží také po bohatém nočním životě. Tento ostrov vás určitě nezklame, protože skrývá nejlepší taneční, noční kluby, diskotéky a disco kluby. Jestliže posloucháte rádio, jistě jste už zaslechli název klubů jako Space či Amnesia. Založení některých klubů na Ibize se datuje již před třiceti a více lety. Za tuto dobu měly šanci si vybudovat špičkovou pověst. Na Ibize se nachází největší taneční klub na světě – Privilege. Dále můžete navštívit klub Pacha či Eden.

Co se týče ubytování, máte z čeho vybírat. Na Ibize jsou k dispozici jednoduché ubytovací zařízení, jako apartmány bez stravy, standardní hotely či luxusní pětihvězdičkové hotely.