Doprava v Londýně

Máte na výběr několik způsobů, jak se dopravit do Londýna. Jednou z možností je letadlo, dále autobusem či autem.

Cesta letadlem je nejen přímá, ale také rychlá a trvá asi dvě hodiny. Let je pohodlnější než cesta autobusem a přistát můžete na jednom ze tří hlavních letišť v Londýně. Nejčastějším cílem letadel bývá letiště Heathrow, které se nachází na západě Londýna. Dalšími letišti jsou Gatwick a Standsted. Cena letenky se odvíjí od toho, jakou leteckou společnosti si vyberete. Do Británie létá z České republiky několik leteckých společností, takže s včasným rezervováním letenky nebudete mít jistě problém. Pokud si vyberete nízkonákladovou leteckou společnost, může vás cesta do Londýna letadlem vyjít levněji než autobusem. Z letiště se můžete do centra Londýna dostat například taxi, cesta je sice pohodlná, ale musíte počítat i s cenou. Další možností, jak se dopravit z letiště, je metro, které sice není tak pohodlné, ale tento způsob dopravy je levnější.

Pokud budete cestovat autobusem, musíte počítat s tím, že cesta trvá 17 až 20 hodin. Většina společností vyjíždí z autobusového nádraží Florenc v Praze a v Londýně cesta končí na autobusovém nádraží Victoria Coach station, které je situované v centru města. Autobusy jedoucí do Londýna po cestě zastavují ještě v Bruselu, Lucembursku a Doveru. Pokud cestujete autobusem, tak se do Londýna dostanete buď prostřednictvím kanálu, kdy cesta trvá asi půl hodiny, nebo trajektem. Pokud se vaše cestovní kancelář rozhodne uskutečnit cestu trajektem do Londýna, bude cesta sice trvat déle, ale určitě si vychutnáte pohled na bílé skály Doveru.

Po Londýně se můžete na různá místa přepravovat mnoha způsoby, které můžete kombinovat, a to autobusem, vlakem či metrem. Také je možná varianta taxi, ale tento způsob přepravy je poměrně drahou záležitostí. Nejvýhodnější je využívat autobusovou dopravu. V Londýně existuje několik druhů autobusů a v centru většinou narazíte na dvoupatrové autobusy. Do autobusů se nastupuje předními dveřmi, protože je nutné řidiči předložit platný lístek, nebo si jej zakoupit, je to obdobné jako u nás v České republice. Zastávky jsou po městě označeny buď červeným symbolem na bílém poli, což znamená, že řidič autobusu na této zastávce musí vždy zastavit. Dalším typ zastávky je označen bílým symbolem na červeném poli, což je zastávka na znamení. Autobusy většinou jezdí od šesti hodin od rána do půlnoci.

Dále se po Londýně můžete pohybovat prostřednictvím metra, jehož síť tvoří 12 tras. Nejstarší trasa pochází z roku 1863, kdy měla šest kilometrů a sedm stanic. Metro je nejrychlejší způsob dopravy, ale je nezbytné mít u sebe neustále jeho plánek, abyste se neztratili. Možná se vám tento způsob dopravy bude zdát složitý, ale nic na tom není, protože všechny informační tabule jsou dobře rozmístěné. Lístky do metra se dají koupit ve stánku na zastávce a její potvrzení v metru je obdobné jako v České republice.

Můžete se však vydat i vlakem při brouzdání po Londýně. Železniční tratí je spojeno centrum s okrajovými částmi města. Vlak je vhodný pro dlouhodobější transport, jsou rychlé a pohodlné. Jistě každý slyšel o Docklands Light Railway (DLR), což je Docklandská lehká železnice, jejíž síť má několik moderních automatizovaných vlaků bez řidiče. Tato síť je propletena na severním břehu řeky Temže.

Cena jízdenky se odvíjí od počtu zón, přes které budete cestovat a také na kolik dní budete jízdenku potřebovat. Jízdenky jsou většinou univerzální a platí jako pro metro, tak i pro autobus a vlak.