Edinburgh

Edinburgh

Edinburgh se nachází ve Velké Británii, konkrétně leží ve Skotsku a od 15. století je také jeho hlavním městem. Rozprostírá se na východu Skotska v zálivu Firth of Forth v Severním moři. Městem protéká řeka Water of Leith a nechybí zde ani vodní kanály. Žije tu kolem 477 000 obyvatel. Co se týká místního podnebí a počasí, tak to ovlivňuje především Golfský proud.

Zimy jsou v Edinburghu mírnější, ale velmi větrné a v létě obvykle nepřesáhnou teploty 23 stupňů. Edinburgh trží zejména z turismu a s tím spojeným poskytováním služeb, obchodu a neposlední řadě je významné také v oblasti bankovnictví. Ročně sem přijede až 13 milionů turistů. O atraktivitě města vypovídá i to, že bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světových památek UNESCO.
Edinburgh se dělí na dvě rozdílné části: starou Old Town, které dominuje Edinburgh Castle a novou neoklasicistní New Town, jež se rozrůstá od 18. století. Centrem Old Town je jednu míli dlouhá trasa The Royal Mile zahrnující několik ulic, které prochází od Edinburgh Castle až po Holyrood Abbey. Holyrood Abbey jsou ruiny augustiánského opatství z roku 1128. New Town je rájem gurmánu a milovníků elegantní módy, hranicí této čtvrti je ulice Princes Street.

Vznik Edinburghu je spojen s pevností Edinburgh Castle, která stojí na skále Castle Rock a je dominantou města. Pevnost pochází z 16. století, avšak románská kaple St. Margaret´s Chapel byla postavena již ve 12. století. Historie tohoto místa sahá však ještě dál, podle skotských historických pramenů zde již 1000 let před Římany žil král Ebrawce, který měl mimochodem údajně 20 manželek a 50 dětí. V současné době zde mohou návštěvníci obdivovat přednádvoří Esplanade, kde se každoročně koná přehlídka vojenských kapel Edinburgh Military Tatto. Částí opevněného hradu je také věž Half Moon Battery. Na Crown Square je umístěn vojenský památník National War Memorial, Royal Palace Block, síň Great Hall a stavba Queen Anne Building. V Crown Room jsou k vidění královské korunovační klenoty.

Pokud vás už historie unavila, zajděte se pokochat faunou do rozsáhlé edinburghské zoo postavené na kopci s překrásným výhledem na historické centrum města. Vše, co chcete znát o skotské whisky, se dozvíte v The Scotch Whisky Experience. Nachází se nedaleko Edinburgh Castle a samozřejmostí je pořádání ochutnávek, party, svateb apod. Jestliže jste milovníci muzeí, pak nebudete vědět kam se dřív podívat, jenom na ukázku jmenujme například National Museum of Scotland, National War Museum, Museum of Edinburgh, National Museum of Costume či Museum of Childhood. Velkým lákadlem turistů je také letní třítýdenní Edinburgh International Festival. Své si tu najde opravdu každý, program je nabitý koncerty, operou, divadlem, tancem a mnoha dalšími zajímavými akcemi.

Na poli sportu jsou v Edinburghu aktivní dva profesionální fotbalové kluby – Hibernian FC a Heart of Midlothian FC. Velké oblibě se těší také národní ragbyový tým hrající na proslulém stadionu Murrayfield. Značnou řadu příznivců má v Belfastu také kriket a lední hokej.