Belfast

Belfast

Město Belfast najdeme v Británii, hlavním městem Severního Irska je od roku 1921, kdy došlo k rozdělení Irska. Žije zde kolem 310 000 obyvatel. Zajímavostí je, že polovina obyvatel je mladší 30 let. Belfast se rozkládá na severoirském pobřeží a ze severu ho lemují kopce včetně Cavenhillu. Městem protéká řeka Lagan a je tu také přírodní zátoka Belfast Lough s rozvinutým loďařským průmyslem.

Toto místo proslavila zejména společnost Harland & Wolff. Ta v době, kdy vyrobila Titanic, byla největší loděnicí na světě.

Oblast Belfastu byla osídlena již v době bronzové. Důkazem toho je 5000 let staré archeologické naleziště a monument Giant´s Ring. Na okolních kopcích stojí dodnes pozůstatky hradišť z doby železné. K rozmachu Belfastu došlo na počátku 17. století, kdy započala Kolonizace Ulsteru Angličany a Skoty. 18. a 19. století bylo v duchu rozkvětu obchodu a průmyslu. Počátkem 20. let 20. století započaly náboženské nepokoje mezi římskými katolíky a protestanty. Nejvyostřenější spory a násilnosti probíhaly v letech 1969 až 1990.

V roce 1998 byla mezi Velkou Británii a Severním Irskem podepsána tzv. Belfastská dohoda. Od té doby dochází k rozvoji a modernizaci Belfastu. Spolu s tím nabývá na významu také místní kulturní život a narůstá turistický ruch. Co se týká veřejné dopravy, tu zde zajišťují autobusy a vlaky.

Od dubna 2012 je velkým lákadlem nově otevřené Muzeum Titanicu. Šestipatrové muzeum tvaru a rozměrů přídě Titanicu stojí vedle bývalých doků, ze kterých v roce 1911 vyplul na moře. Jakousi památkou severoirského konfliktu je tzv. Mírová linie, což je šestimetrová zeď z betonu, oceli a drátů postavená v roce 1971. Na několika místech má brány, které jsou ovšem dodnes přes noc zavírány. Po celém Belfastu jsou k vidění nejrůznější malby na domech tzv. murals. Jejich náměty jsou politické, fotbalové i ze života místních obyvatel. Mimochodem společným hrdinou protestantů a katolíků byl belfastský fotbalista protestant George Besta, jenž zemřel v roce 2005. Ty nejslavnější politické murals se nachází na Shankill Road.

Pokud dostanete žízeň či chuť na něco dobrého, určitě směřujte své kroky do Crown Bar Liquer Saloon na Great Victoria Street 46. Jedná se o nejznámější severoirský bar, jehož historie sahá až do 19. století. Pokud jste milovníkem filmů, nenechte si ujít Belfast Film Festival. Ve městě se koná také multižánrový Belfast Festival at Queen’s.

Mezi místní zajímavosti a památky patří například budova Queens University, radnice City Hall, Cathedral Quarter s kostelem St. Anne’s Cathedral, Belfast Castle, Parliament Buildings (Stormont) či koncertní hala Ulster Hall. Výhled na krásnou krajinu se vám naskytne při výstupu na 370 metrů vysoký kopec Cavehill (známý také jako Ben Madigan). Počasí je v Belfastu často deštivé, proto je dobré mít deštník neustále při sobě.