Rhodos

CC by bazylek, Flickr.com
CC by bazylek, Flickr.com

Rhodos je jedním z nejvýznamnějších řeckých ostrovů – Rhodos. Rhodos je velice oblíbený nejen pro své umístění v Egejském moři. Jedná se o největší z Dodekanéských ostrovů. Rhodos se rozprostírá v jihovýchodní části archipelágu u pobřeží Malé Asie. Hlavním městem je Rhodos, kde žije asi šedesát tisíc obyvatel. Rhodos je ostrov slunce, který je pro turisty jednoduše dar. Jedná se také o ostrov růží a nachází se zde i jeden ze sedmi divů světa, a to kolos Rhodský. Představuje čtvrtý největší ostrov Řecka a tvoří již dávnou křižovatku obchodních cest mezi východem a západem. Rhodos láká návštěvníky na překrásné pláže a jedinečné historické památky. Hlavním příjmem je v současné době turistický ruch. Rozloha ostrova činí 1398 kilometrů čtverečních a žije zde asi 130 tisíc obyvatel. Nejvyšší horou je Atáviros, která dosahuje 1215 metrů nad mořem.

Rhodos je bohatý na faunu a flóru a největší zajímavostí v tomto ohledu je takzvané Údolí motýlů, kde můžete během letních měsíců zhlédnout tisíce se pářících motýlů. Na skalách spatříte horské kozy, které jsou charakteristické rychlým pohybem a neuvěřitelnou obratností. Rhodos je místo, kam se vydávají turisté, které láká zejména středomoří. Nabízí prakticky vše, co si obyčejný člověk může přát – památky, horská turistika a také řeckou pohostinnost. Ostrov vám nabízí nespočetné množství zajímavostí. Nenechte si ujít centrum hlavního města, kde se nachází palác velmistrů. Krásná pro vás může být i procházka středověkými uličkami či romantické město Lindos. Ale hledáte-li pláže a koupání, můžete jít kamkoliv. Doporučujeme vám zejména pláže rozprostírající se v Kalithei, Ladiku a také Lindosu. Historické památky je možné navštívit denně kromě pondělka. Za zmínku stojí archeologické muzeum, hodinová věž či aquapark. Tato místa byste neměli při návštěvě Rhodosu vynechat.

Přiblížíme si i hlavní město Rhodos, které se rozprostírá na nejsevernějším bodu ostrova. Město je charakteristické kombinací modernosti a středověkého období. Bohatá historie zanechala celou řadu architektonických objektů a uměleckých děl. Nechybí zde ani hotely, obchody či restaurace. Doporučujeme vám zavítat do Starého města, které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Dominantou města je palác velmistrů, který se může pyšnit impozantní vstupní bránou. Už při prvním pohledu vám přijde palác nedobytný díky světle žlutému kameni. Palác velmistrů v minulosti sloužil jako pevnost, ale také k náboženské činnosti či k obchodním schůzkám. Turistickým lákadlem je rytířská cesta, která je dlouhá asi dvě sta metrů – ta vás dovede k již zmiňovanému paláci. Dlážděná ulice je lemována kamennými domy, jež na sebe navazují. Samotné Staré město je ohraničeno čtyřkilometrovou hradbou. A co příznivci moderního světa? Nemějte strach, opakem Starého města je samozřejmě i Nové město, které je plné obchodů, restaurací a také kaváren.

Jen těžko by se dal najít ostrov, na němž je takové množství písečných, oblázkových a korálových pláží. Rhodos je pravé místo i pro surfaře a potápěče a výhodou je, že celý ostrov přejedete autem za jednu hodinu. Jedna z nejoblíbenějších je Agathi beach, která se rozkládá na západní straně ostrova nedaleko města Lindos. Nebývá zde moc lidí a důvodem je, že na pláži nestojí žádný hotelový komplex. Krásných oblázků si užijete ve městě Rhodos, kam dosahuje křišťálově čisté moře a nechybí ani skokanské můstky. Další a velmi oblíbená pláž je Sant Anthony, která do nedávné doby byla soukromou pláží. Jedná se o místo vhodné pro potápění. A kam se vydat za nudistickou pláží? Ta se nachází za městem Faliraki. Rhodos je skvělým místem jak pro rodiny s dětmi, tak i mladé lidi či starší páry. Letí sem novomanželé i za líbánky, které si zde užijí se vším všudy.

Ptáte se, jestli letět s cestovní kanceláří či nikoliv? Odpověď budete hledat těžko, záleží vždy na Vašich požadavcích na servis, jazykovém vybavení a očekáváních vůbec. Platí však následující pravidlo: Bez cestovní kanceláře ušetříte mnohdy tisíce Kč. Stačí si v dostatečném předstihu rezervovat ubytování a letenku. Pak už stačí jen nastudovat průvodce a vydat se na dobrodružství „po vlastní ose“. Nejlevnější letenky rezervujete například prostřednictvím Pelikána.