Co navštívit na Rhodosu

aneb turistické zajímavosti na Rhodosu

Město Rhodos

Město Rhodos – konkrétně jeho historické centrum patří k nejzachovalejším středověkým městům v Evropě. To je důvodem, proč bylo roku 1988 přidáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve městě se nachází velký počet zajímavých míst a památek, z nichž většina vznikla ve středověku. Původ některých z nich však sahá až do starověku.

Palác velmistrů (Paláti tou Megálou Magístrou)
Paláti Megálou tou Magístrou je dominantou historického jádra města. Tato pevnost byla v minulosti sídlem 19 velmistrů, správním centrem Collachia (johanitské čtvrti) a rovněž posledním úkrytem v dobách nebezpečí. Zbudoval jí ve 14. století řád johanitů. V roce 1856 jí však poničila náhodná exploze. Obnovena byla ve 30. letech 20. století, konkrétně se tak stalo pro krále Viktora Emanuela III. a Mussoliniho. K vidění jsou některé vzácné mozaiky z nalezišť z ostrova Kos a dvě expozice věnované antickému a středověkému Rhodosu.

Středověké hradby
Staré město je obehnané středověkými hradbami postavenými v roce 1330. Jsou silné 12 metrů a dlouhé 4 kilometry. Zdobí je 151 štítů s erby velmistrů a rytířů johanitů.

Mešita Sulejmana I. Nádherného
Mešita byla postavena v roce 1522 na počest vítězství sultána nad johanity. V roce 1808 prošla rekonstrukcí a roku 1989 byl bohužel z důvodu zchátralosti odstraněn minaret. Od roku 2005 se mešita tyčí opět ve své původní výšce.

Knihovna Ahmeda Havuze
Tato knihovna s hodnotnou sbírkou arabských a perských knih a rukopisů stojí naproti mešitě Sulejmana I. Nádherného. Uchovává také kroniku z doby obléhání Rhodosu v roce 1522. Knihovna byla vybudovaná v roce 1793.

Lázně Hammám
Tyto turecké lázně nechal postavit paša Mustafa v roce 1765. V minulosti byly lázně svatyní odpočinku orientální aristokracie. Dnes slouží široké veřejnosti. Jsou rozdělené na mužskou a ženskou část. Část určená pro muže se nachází pod velkou kopulí, ženám je vyhrazen prostor pod menší kopulí. Prohlídky lázní jsou možné pouze se zakoupením vstupenky, v jejíž ceně je zahrnuto půjčení ručníku a dřevěných sandálů.

Přístav Mandráki
Přístav Mandráki je oblíbeným místem turistických prohlídek. V minulosti zde stál Rhodský kolos, což byla socha starověkého řeckého boha slunce Hélia. Tato bronzová socha mu byla postavena v letech 304 – 292 př. n. l. jako dík za pomoc při zahnání invaze Poliorkétése –antigonovského krále Makedonie a syna Antigona I. Monofthalmose. Socha byla zničena v roce 226 př. n. l. vlivem silného zemětřesení. Na místě, kde stály rozkročené nohy sochy, stojí dnes dva sloupy – jeden je s jelenem (Elafos ) a druhý s laní (Elafina).

Rytířská ulice
Tato slavná ulice Rhodosu vede mezi přístavem a Palácem velmistrů. Je lemována rezidencemi různých národnostních řádů sv. Jana. Výstavba rezidencí započala ve 14. století ve slohu gotiky, jejich účelem bylo koncentrovat rytíře na jednom místě.

Park Rodíni
Tento krásný park s loveckou oborou, potokem, rybníčky a vodopádky se nachází 3 kilometry na jih od Rhodosu. Je zde také nekropole z 3. století př. n. l. a hrobka Ptolemaiovců.

Petaloúdes (Údolí motýlů)

Toto podlouhlé zelené údolí leží na severu ostrova Rhodos. Teče jím potůček, který překlenují dřevěné lávky. Od června do září je domovem tisíců motýlů – přástevníků kostivalových, jež se sem shromažďují v době páření. Na toto místo je přitahuje nejspíš zlatavá pryskyřice ze stromů ambroně východního vonící po vanilce. Údolí je dlouhé asi 5 kilometrů, pro návštěvníky je vybudovaná asi 2 kilometry dlouhá poznávací stezka. Z údolí nahoru vede cesta ke kostelíku Moní Panagías Kalópetras z roku 1782, od kterého se nabízí krásný výhled do okolí.

Chrám Ágios Nikólaos Fountoúkli

Tento malebný chrám sv. Mikuláše se osaměle skví při cestě z obce Eleoúsa na horu Profítis Ilías. Za jeho vznikem stál před 600 lety vysoce postavený byzantský úředník. Na nástěnné malbě vedle západních vchodových dveří je znázorněn on, jeho žena a děti. Smutným podnětem pro vybudování tohoto chrámu bylo právě úmrtí jeho dětí pravděpodobně na souchotiny.

Hora Filérimos

Hora Filérimos je jedním z nejromantičtějších míst na ostrově, z plošiny této hory vysoké 267 metrů se nabízí úchvatná vyhlídka. V jejím okolí se můžete kochat například kostelem, klášterními budovami z dob křižáků či zbytky sloupů chrámu Athény pocházejících z 3. století př. n. l..

Rhodos - Lindos, Zdroj: Wikipedia Commons
Rhodos - Lindos, Zdroj: Wikipedia Commons

Líndos

Historie Líndosu sahá hluboko do minulosti, první stopy byly patrné přibližně už kolem roku 3000 př. n. l. Není tedy divu, že bylo vyhlášeno národní památkou s regulovanou výstavbou. Výhoda tohoto města spočívala v dvojici přístavních zátok, díky kterým se Líndos stal námořní mocností. Dnes je Líndos turisticky atraktivní svojí architekturou bílých staveb, křižáckým hradem a antickou akropolí s báječnou vyhlídkou. Líndos je hned po městu Rhodos nejvýznamnější turistickou destinací.

Sími

Sími je malebný ostrůvek, na který jezdí každý den výletní lodě. Hlavním lákadlem tohoto ostrova je klášter Panormítis, který se řadí mezi nejznámější poutní místa v egejské oblasti. Z památek jmenujme ještě kostel Agía Triáda a Ágios Panteleímonos či klasicistní lékárnu se zařízením z 19. století.

Vodní park

Určitě nejen děti potěší výlet do tohoto nejhezčího a moderního vodníku parku v Řecku postaveném v roce 2001 ve Faliráki. Na dovádění je zde například nádrž s vlnami, tobogány, pirátská loď, umělá divoká řeka a mnoho dalšího.