Kréta

CC by wolfgangstaudt, Flickr.com
CC by wolfgangstaudt, Flickr.com

Zavítejte na ostrov zrození Dia, i Vy si zde budete připadat jako v ráji na zemi. Kréta je jeden z nejznámějších ostrovů ve Středozemním moři a zároveň největší ostrov Řecka a Podle mýtů se jedná právě o místo zrození Dia – vládce olympijských bohů. Hlavním městem je Iraklion neboli Heraklion a mezi další turisticky významná města patří Chania, Rethymnon a Ágios Nikólaos a svou by se mohl rovnat Severočeskému kraji. Kréta je nejjižněji položeným ostrovem ve Středozemním moři a ročně sem zavítá statisíce turistů. Nabízí svým návštěvníkům jak doteky slunečního svitu, písčité pláže, moře, tak i různorodost pamětihodností. Jsou zde známky historických kultur a rozmanité přírodní krásy. Jestliže se chystáte na Krétu, čeká vás jedno překvapení za druhým.

Možná vám tkví v hlavě otázka: „Na kterou část ostrova se vydat?“ Poskytneme vám jednoduché a srozumitelné odpovědi. Jestliže se chcete válet u průzračně čistého moře, vydejte se kamkoliv. Pokud se však vydáváte na dovolenou s dětmi, vhodné jsou severní pláže, protože se postupně svažují do moře, a jsou mělké. S dětmi vám jih nedoporučujeme, protože pro jih jsou charakteristické velké vlny a prudší klesání. Hledáte-li romantiku a klid u moře, musíte počítat s několika pravidly: čím romantičtější a klidnější místo, tím je dražší ubytování; čím blíže k moři, tím je vše dražší; i v dobrém letovisku se nachází špatné hotely.

TIP Poznavej.eu: Vzhledem ke stále dostupnějším charterovým letům, je stále méně obtížné navštívit Krétu po „vlastní ose“. Při včasné rezervací získáte vynikající ceny jak za letenky tak ubytování. Hotely i apartmány můžete vybírat na jednom z největších rezervačních portálů s garancí nejnižších cen – Booking.com. Letenky je možné rezervovat přímo prostřednictvím Poznávej.eu.

Kréta je převážně hornatý ostrov, hory jsou vysoké. S rovinami se setkáte spíše na severu u moře, na jihu je terén spíše prudší. Co se týče podnebí, jedná se o subtropy, které jsou suché a teplé. V zimě je deštivo, v létě se se srážkami setkáte výjimečně. Přes léto vysychá celá řada vodních toků a potoků. A co vám říct o krétských restauracích a místní kuchyni? Najíte se zde docela dobře, i když je zde jídlo o něco dražší než například na Rhodosu. V některých restauracích budou číšníci tvrdit, že se jedná o typickou řeckou kuchyni, ale ne vždy mluví pravdu, tak si na to dávejte pozor. Řecká kuchyně se skládá zejména z masa a zeleniny. Do jejich přípravy však nepatří klasické přílohy jako u nás – hranolky, těstoviny či rýže. Evropský chléb by byl pro ně novinkou a brambory se zde nevaří skoro vůbec. Restauraci vybírejte podle cen a také podle množství lidí. Pamatujte, že tam, kde je hodně lidí, je dobře. Na Krétě můžete ochutnat gyros, suvlaki (grilované jehly) či skopové. Velmi oblíbené je také kalamari či kleftiko.

A co na Krétě navštívit za pamětihodnosti? Doporučujeme vám návštěvu největší archeologické lokality doby bronzové – Knóssos, který se nachází nedaleko hlavního města Kréty Iraklion. Tato oblast má za sebou rozsáhlou historii lidského osídlení. Turisté se sem dnes vydávají díky paláci. Dnes uvidíme pouze ruiny, ale jednalo se o rozsáhlý komplex s 1000 místnostmi. Celá budova byla propletena chodbami, což připomínalo bludiště. Jak již bylo řečeno, hlavním městem je Iraklion neboli Heraklion. Jedná se o významný přístav, který se rozprostírá na severním pobřeží ostrova. Žije zde více jak 140 tisíc lidí. Jedná se o hlavní dopravní spojku, je zde rozšířena jak autobusová doprava, tak i letecká. Nedaleko města se nachází největší letiště na Krétě – Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise.

Turisté se vydávají na soutěsku Samaria, která je jednosměrná a nedá se sem dojet autem. Za zmínku jistě stojí místní pevnosti Spinalonga a Gramvousa. Pevnost Spinalonga se nachází na stejnojmenném ostrůvku nedaleko severního okraje Kréty. Tato pevnost nebyla nikdy dobyta a její postavení se datuje v patnáctém století. Benátčané ji vybavili 35 děly. Pevnost Gramvousa  se tyči na severozápadní špičce Kréty. Jezdí se sem většinou lodí, protože do těchto míst nevedou rozumné silnice. K postavení pevnosti přišlo v roce 1579 a stavba trvala do roku 1584.