Francie

Francie, oficiálně Francouzská republika se nachází v západní Evropě a sahá od Středozemního moře ke kanálu La Manche. Z východní strány je pak země ohraničena Rýnem a na západě Atlantickým oceánem. Tvar země je často označován jako Hexagon podle geomterického tvaru území. Kromě evropské části má Francie několik zámořských území na různých kontinentech. Mezi ně patří Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana nebo například Réunion a Mayotte. Francie patří mezi nejvyspělejší země světa, dlouhodobě má vysoký vliv jak na poli ekonomickém tak politickém či kulturním. Vzhledem ke svým více než 80ti miliónům turistů, kteří Francii ročně navštíví, je nejnavštěvovanější zemí světa.

Francouzská mapa a barvy FrancieFrancie má rozlohu necelých 550tis kilometrů čtverečních. Díky tomu je je největší zemí Evropské Unie. Krajina Francie je rozmanitá od vysokých pohoří na jihovýchodě a jihozápadě, až po pobřežní nížiny na severu a západě země. Nejvyšší horou je Mont Blanc, nacházející se v Alpách na hranicích Francie a Itálie. Mezi významé říční toky patří Loira, Seina, Garonne nebo Rhone.

Francie je rozdělena do 26 administrativních oblastí, ty s pak dělí na 100 departmentů, které jsou číslovány. Tato čísla jsou pak reflektována například v poštovních směrovacích číslech či státních poznávacích značkách. Regiony, kraje a obce jsou samostatné územní celky s vlastním zastupitelstvem.

Podle údajů Wikipedie navštívilo v roce 2007 Francii bezmála 82 miliónů turistů. Řadí se tak na první místo v návštěvnosti před Španělskem a USA. V tomto čísle nejsou zahrnuty pobyty kratší než 1 den, není tak ovlivněno průjezdy například ze severní Evropy do Španělska nebo Itálie. Na masovém turismu má hlavní podíl Paříž, dalšími nejdůležitějšími turistickými cíly jsou pak přímořská města na jihu země, lyžařská střediska v Alpách a venkovské oblasti, vyhledávané pro svůj klid a vynikající gastronomii.

Francie má nejrozsáhlejší železniční síť v Evropě díky tomu vlaky jezdí na úctyhodných témět 32 tisících kilometrech. Na francouzských tratích je provozována mimo klasických spojů řada rychlovlaků mezi které patří TGV, Thalys a Eurostar. Tyto vlaky kolem Vás často prosviští rychlostí až 320 km/h. Ve velkých městech narazíte na rozsáhlé sítě metra nebo tramvají. Samozřejmostí je autobusová doprava, která je ve Francii provozována na více než 900 tisících kilometrech silnic. Pro provoz na dálnicích nejsou ve Francii dálniční známky. Poplatky jsou vybírány prostřednictvím mýtného. Ve Francii najdete celkem více než 470 letišť a přistávacích ploch. Nejvíce vytížené jsou přirozeně letiště v Paříži – sice Charles de Gaulle Airport a Orly.

Paříž

Nice

Marseille
(připravujeme)

Lyon
(připravujeme)

Zdroj obrázků: Wikipedia Commons