Marseille

Marseille

Město Marseille má status hlavního města historické oblasti Provence a po Paříži také druhého největšího města Francie. Zároveň je Marseille nejvýznamnějším a největším francouzským obchodním přístavem. Leží v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur a v départementu Bouches-du-Rhône. Stkví se v široké zátoce mezi vápencovými vrchy v nadmořské výšce 0 až 640 metrů na území 240,62 km2.

V současné době žije v Marseille a přilehlé aglomeraci více jak jeden a půl milionu obyvatel. Toto město lze označit za opravdu multikulturní, zejména v poslední době je toto město zastávkou i cílem mnoha lidí muslimského vyznání. Marseille se může pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury roku 2013. Stinnou stránkou Marseille je nemalá kriminalita, a to zejména drogových gangů. Co se týká dopravy, tak zde fungují dvě linky metra. V oblasti sportu je město Marseille významné v tenisu a ve fotbalu. Každý rok se zde koná tenisový turnaj mužů. Svůj domov zde má také fotbalový klub Olympique de Marseille, který několikrát zvítězil ve Francouzské fotbalové lize a byl vítězem v Ligy mistrů v roce 1993.

Přibližně 4 kilometry od Marseille ve Středozemním moři se nachází Frioulské ostrovy – Pomègues, Rattonneau, Tiboulain a If. Jejich celková rozloha činí kolem 200 hektarů. První dva největší ostrovy Pomègues a Rattonneau jsou propojeny hrází. Ostrov Rattonneau má přístav pro jachty a kvalitní turistické vybavení. Tiboulain je neobydlený ostrov tvořený skalami. If je známý pro svojí pevnost D´If z 16. století, v které byl uvězněn románový hrdina hrabě Monte Christo spisovatele Alexandra Dumase. Ze starého přístavu na If pravidelně vyjíždí výletní lodě a pokud tu budete, určitě navštivte některou z mnoha zátok – calanques, nad kterými se místy tyčí až 400 metrů vysoké bílé vápencové útesy.

Úzkou spojitost s Marseille má francouzská hymna Marseillaisa. Tato píseň byla složena v dubnu 1792 a původně se jmenovala Chant de guerre de l’Armée du Rhin. Přejmenována na Marseillaisu byla po 30. červenci 1792, kdy si jí zpívaly marseillské vojenské posily dobrovolníků při příchodu do Paříže. Státní francouzskou hymnou je s přestávkami od roku 1795.

Zrod a rozvoj Marseille je samozřejmě spojen s mořeplavbou. První tuto krajinu osídlili 600 let před naším letopočtem Řekové, kteří zde založili obchodní kolonii Massalia. Co se týká památek a zajímavých míst, tak za návštěvu určitě stojí muzeum historie, které se nachází kousek od starého přístavu. Zajímavým místním exponátem je bezpochyby antická loď z 2. století našeho letopočtu. U vjezdu do přístavu se tyčí dvě pevnosti Fort St. Nicolas a Fort St. Jean. Jejich současná podoba pochází z doby vlády Ludvíka XIV, který městu udělil také výsadní práva a obchodní monopol.

Dominantou Marseille je Basilique Notre Dame de la Garde z 19. století postavená v neobyzantském stylu. V překladu její název znamená kostel Panny Marie Ochránkyně, což mělo připlouvajícím námořníkům navozovat pocit bezpečného místa. Další významnou památkou je Cathédrale de la Major z 19. století vybudována v románsko-byzantském stylu. A to není zdaleka vše – památek, zajímavých staveb a muzeí je tu více. Nechybí zde ani moderní čtvrtě a soudobé stavby v těsném sousedství těch historických.