Monaco

Monaco

Monaco (oficiální název státu je Monacké knížectví) leží na pobřeží francouzské Riviéry – takzvaného Azurového pobřeží. Sousedí pouze s Francií. Po Vatikánu je Monaco druhým nejmenším státem na světě. Jeho rozloha 2,02 km2. Hustota zalidnění Monaca je druhá největší na světě, konkrétně zde průměrně žije 16 620 obyvatel na km2. Celé území Monaca je téměř bezezbytku využito, půda je zde velmi drahá. Statisticky se Monaco dělí na deset čtvrtí, pro běžné a turistické účely se dělí na pět čtvrtí.

Monaco-Ville – jedná se o původní opevněné město s části zachovalými hradbami, nachází se zde Knížecí palác, Katedrála svatého Mikuláše a Oceánografické muzeum.
La Condamine – část města s přístavem, bankami a obchodní čtvrtí
Monte Carlo – čtvrť s luxusními lázněmi, hernou, kongresovým centrem a městskou tratí formule F1
Fontvieille – místo obytných i průmyslových staveb, nechybí tu ani park, sportovní areál a přístav pro jachty
Les Moneghetti – je centrum mnoha obchodů a přibližně 50 hotelů

Díky přímořskému podnebí zde hojně roste středomořská vegetace. V zástavbě jsou na střechách k vidění mnohé krásné zelené zahrady. Vzhledem k nedostatku půdy neexistuje v Monacu zemědělství a potraviny se sem importují. Co se týká historie, tak paměť Monaca sahá již do 5. století př. n. l., kdy zde Féničané založili obchodní centrum nazývané Římany podle Héraklova chrámu Herculis Monoeci portus. Oficiální vznik Monaca je datován rokem 1419, kdy vládu nad územím definitivně převzal rod Grimaldiů. Od roku 1962 je podle ústavy Monaco dědičnou konstituční monarchií, to znamená, že vláda přechází na mužského potomka hlavy státu. V současnosti zde od roku 2005 vládne kníže Albert II. syn zesnulého knížete Rainiera III. Od roku 1993 je Monaco členem OSN. Úředním jazykem je francouzština, dalšími často používanými jazyky jsou angličtina a italština. Tradičními jazyky jsou monacká ligurština – používána zejména do 2. sv. války, dnes je slyšet výjimečně a niceská okcitánština (uplatňována především v Monte Carlu a La Condamine). Monackých občanů je v Monacu menšina, jedná se jen o jednu necelou pětinu místních obyvatel.

Nejvýznamnějším pohonem místní ekonomiky je celoroční cestovní ruch, za kterým následuje odvětví služeb, bankovnictví a pojišťovnictví. Monacký průmysl se realizuje v oblasti chemie (zejména ve farmacii a kosmetice), plastických hmot a elektroniky. Od roku 1929 se v Monacu každoročně koncem května konají závody Formule 1, po světě známé jako Monaco Grand Prix. V Monacu funguje městská autobusová doprava, vede zde železnice a nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Nice. Turisté mohou využít okružní autobusy a výletní vláčky.