Moskva

Moskva, Foto: Wikipedia Commons
Moskva, Foto: Wikipedia Commons

Moskva je hlavním městem Ruska a žije zde více jak deset milionů lidí. Řadí se mezi jedny z největších měst v celé Evropě, a to s Paříží a Londýnem. Nachází se zde asi šedesát univerzit a mnoho vysokých škol, kostelů, muzeí, divadel, galerií a další. Moskva vám má skutečně co nabídnout. Jedná se o centrum politiky, hospodářství a kultury. Město je sídlem všech ministerstev a státních úřadů a také zde najdete celou řadu významných firem. Sídlí tu i patriarcha ruské pravoslavné církve. Střed historického centra, kde se rozkládá trojúhelníkoví Kreml, je spolu s Rudým náměstím zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Protéká tudy i stejnojmenná řeka Moskva vlévající se následně do Volhy. Je rozdělena na deset okrsků a dále na sto dvacet pět čtvrtí. Má bohatou historii, jež má za důsledek mnoho památek a historických budov. Jedná se o nejbohatší město Ruska a je nejvíce kulturně sofistikované. Žilo zde mnoho spisovatelů, dramatiků a také skladatelů. Pravidelně jsou zde pořádány různé výstavy a festivaly. Mezi významné památky, jež byste neměli vynechat, patří chrám sv. Archanděla Michaela anebo Velký kremelský palác. Zastavit byste se měli i u proslulého divadla Bolšoj těatr.

Pokud se vydáváte do Moskvy, budete si muset obstarat ruské vízum. Vydáváte-li se vlakem, je potřeba i tranzitní vízum přes Bělorusko. Vízum se vyřizuje prostřednictvím Konzulárního oddělení velvyslanectví Ruské federace.  Jestliže chcete vědět cenu víza, pohybuje se v řádu tisíců, záleží na délce jeho vybavení.

Úředním jazykem Ruska je ruština, což je slovanský jazyk, který má dle kořenů blízko češtině, má však mnoho odlišností. Hlavním rozdílem je, že se v celém Rusku a také v Moskvě používá azbuka vycházející z cyrilice. Výhodou však je, že se domluvíte i anglicky, ale naučte se při cestování do Moskvy alespoň ruské základy. Platí se zde ruským rublem a ceny jsou v rublech podstatně stejné jako v korunách, protože kurz je 1 CZK = 1,4 RUB.

Pokud jste ještě neochutnali ruskou kuchyni, přicházíte o hodně, je velice chutná a také nápaditá, výživná a sytá. Součástí tradičních ruských jídel se stávají ryby, houby, smetana, zelí a červená řepa. Moskva je prohlášená díky vynikajícímu kaviáru a je to město gurmánů. Místní obyvatelé si na kvalitním jídle potrpí, a proto je vždy součástí večeře či oběda předkrm, jako je kaviár, ovoce a sledí líčka. Tradiční ruskou polévkou je například Šči, jíž součástí je masový vývar, kysané zelí, brambory, huby a nesmí chybět ani kopr.

Zvolíte-li za svůj cíl dovolené právě Moskvu, budete řešit i otázku ubytování. Nejedná se totiž o žádnou levnou záležitost. Nejlevnější ubytovací zařízení jsou studentské hotely a hostely. Jedna noc v obyčejném tříhvězdičkovém hotelu vás totiž vyjde přibližně na tři tisíc rublů. Mezi tříhvězdičkové hotely patří hotel Cosmos, který se tyčí na severu Moskvy. Jeho zakřivení lze snadno rozpoznat a patří mezi nejznámější budovy ve městě. I přesto, že se nachází mimo centrum, patří mezi velmi kvalitní a hodně navštěvované hotely. Byl postaven v roce 1979 francouzskými architekty, nabízí 1777 pokojů, které jsou rozdělené dle vybavení do několika kategorií. Hotelu náleží i bary a restaurace, v nichž se budete skvěle bavit.

Zavítejte do Moskvy, poznejte její krásy, přírodu, památky a mnoho dalších. Jižní oblasti jsou již okoukané, a proto je čas na příjemnou změnu – Rusko. Vydejte se poznat i okolí, protože neprohloubíte. Moskva nabízí nezapomenutelnou dovolenou, poznáte místní zvyky a také obyvatele. Možná se vám vybaví pod pojmem Moskva vzdálené město na okraji Evropy, místo, které bylo centrem války, ale je to mnohem víc. Lze navštívit krásná a také tichá zákoutí, jen musíte mít čas a trpělivost.