Co navštívit v Moskvě

Moskva vám nabízí díky své bohaté historii také celou řadu památek a zajímavých míst, které jistě stojí za návštěvu. Jedním ze symbolů celého Ruska je Kreml. Jedná se o historické a zároveň i nejstarší centrum Moskvy, kde v minulosti sídlila ruská knížata, carové a později i sovětská vláda. V současné době se jedná o sídlo prezidenta Ruské federace. Tato památka je považována za nejvýznamnější a rozprostírá se na levém břehu řeky. Zaujímá plochu o velikosti asi 28 hektarů a najdete na tomto místu celou řadu velkolepých chrámů, paláců a dalších památek. Vstupenku do kremelských muzeí si musíte rezervovat již několik dní dopředu. První písemná zmínka o Kremlu pochází z roku 1147. V roce 1156 zde nechal Jurij Dolgorukij vystavět dřevěnou pevnost, na níž sídlila moskevská knížata. První kamenný chrám neboli Uspenský chrám zde byl postaven v roce 1333. Postupně proběhla stavba chrámů Archangelského a Blagoveščenskij. Přibyly i další stavby – Velký kremelský palác a nová budova Zbrojnice.

Dalším symbolem celého Ruska je moskevské Rudé náměstí, kde se denně vyskytuje statisíce turistů, protože toto náměstí si žádný návštěvník nenechá ujít. Rudé náměstí je také oblíbeným místem, kde se shromažďují Moskvané, kteří svůj volný čas tráví procházkami po svém městě. V době studené války jsou známy přehlídky Rudé armády, proslovy sovětských politiků a také proudy lidí, které se na Rudém náměstí vyskytovaly. V současné době se jedná o centrum demonstrace a také velkolepé vojenské přehlídky, která se koná na počet Dne vítězství 9. května. Mimo jiné náměstí slouží i pro koncerty světových hvězd popmusic. Náměstí dominuje hned několika významnými stavbami, jako je chrám Vasilije Blaženého, pomník Mininovi a Požarskému, Spasská věž, státní historické muzeum, GUM, Mauzoleum V. I. Lenina či Iverská brána.

Starobylá moskevská čtvrť Kitaj gorod vznikla jako středověká kupecká osada, která se rozprostírá nedaleko knížecího sídla. Slovo „kitaj“ je v překladu „Čína“, ale název je odvozen z mongolského slova „kitaj“, které znamená „prostřední“. Když vládl Ivan Hrozný, nechal tuto čtvrť obehnat zděnými hradbami, přičemž zde vzniklo velké kupecké centrum. Můžete si prohlédnout zbytky hradeb na Divadelním náměstí anebo v uličce Kitajgorodskij projezd.

Historické centrum dominuje chrámem Krista Spasitele. Stavba je nejenom nádherná, ale také fascinující symbolickým osudem. Postavení chrámu se datuje v roce 1883, kdy byl také vysvěcen. Jeho postavení bylo za účelem památky Vlastenecké války, která proběhla v roce 1812. Na příkaz Stalina byl však chrám v roce 1931 vyhozen do povětří a místo něj zde chtěl Stalin postavěn palác Sovětů. Avšak díky nevhodnému písečnému podloží tento plán nebyl uskutečněn. Za Chruščova zde byl vybudován velký bazén Moskva, ale díky starostovi Dmitrije Lužkova byl velkolepý chrám se zlatými kopulemi vystavěn v roce 1997 znovu v původní podobě.

Moskva má také velmi významné ulice, jako každé hlavní město. Jednou z nejstarších ulic je Arbat, která byla původně městskou čtvrtí. V 19. století zde proběhla výstavba luxusních domů moskevských šlechticů, kupců a carských důstojníků. Svou oblíbenost si získala i Tverská ulice, která pochází ze 14. století. V té době zde vedla cesta z Moskvy do starobylého města Tveru a dále i do Petrohradu. V 18. století byla tato ulice jako první vydlážděna. Dřevěné domy byly vyměněny za zděné stavby, hotely a luxusní obchody.

Největší a nejkrásnější klášter v Moskvě je Novoděvičí klášter, který byl založený v roce 124. Pár let po bolševickém převratu byl tento klášter uzavřen a nadále však sloužil jako muzeum. V muzeu Novoděvčického kláštera je uschováno více jak 12 tisíc exponátů. Představují zejména sbírky staroruského malířství, tkanin, výrobků z drahých kovů a také kamenů. Slavnou historií se může chlubit panoramatický Andronikův klášter, který se rozprostírá na vyvýšenině u řeky Moskvy. Jeho založení se datuje ve 14. století.

Moskva je také představitelem moderní architektury, která zahrnuje budovy, jako jsou Stalinovy mrakodrapy, nejvyšší televizní věž v Evropě a Asii a také pomník Petra I. Tak neváhejte a navštivte různorodou Moskvu, nebudete litovat.