Okolí Moskvy

Jestliže vám zbude čas a budete mít celou Moskvu prošlou shora dolů, zprava doleva, můžete se vydat i do okolí. Blízké okolí Moskvy nabízí také mnoho památek, atrakcí a zážitků. Starobylé město Vladimir se rozprostírá na řece zvané Kljazmě. Po pádu Kyjeva se stalo toto město centrem Ruska, než jeho místo zaujala Moskva. Ve Vladimiru sídlil velkokníže a metropolita. Díky bohaté historii zde zůstalo také několik významných památek ze středověku. Z Moskvy se do Vladimiru dostanete autobusem, který tam jezdí denně. Najdete zde Zlatou bránu, jejíž postavení se datuje v roce 1164. Jedná se o jedinou stavbu, která zde zbyla ze středověké pevnosti. Tato památka je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. Chrám, který byl postaven v roce 1160, nese název chrám Zesnutí Bohorodičky. Stojí ve Vladimiru a jednalo se o sídlo knížete Andreje Bogoljubského. Požárem v roce 1185 byl však chrám zničen, ale proběhla jeho obnova. Chrám nehořel pouze jednou, ale byl zachován jeho původní vzhled. Tato stavba je také zařazena do seznamu památek UNESCO. Dále zde můžete navštívit Dmitrijevský chrám, palác či muzeum.

Na obou březích říčky Kamenky se rozprostírá pohádkové město Suzdal. Jedná se o zvláštní církevní hlavní město středověkého Ruska a také je hlavním městem prvního knížete Jurije Dolgoruského. Velkoknížata a také carové zde bohatě zřizovali svaté kláštery. Stojí zde městské velkolepé městské chrámy. Všudypřítomné kostely dodají procházce městem zvláštní atmosféru. Během léta se na ulici lidé baví hraním na harmoniku a také zpěvem.

V neposlední řadě můžete navštívit město Jasná Poljana, které se nachází v Tulské gubernii na jih od Moskvy. Jednalo se o venkovské sídlo a také rodiště slavného ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého. Kouzelné město má venkovskou atmosféru a po návštěvě zatouží snad každý. Zachovaly se zde hospodářské budovy, jako jsou stáje s přístavkem pro kočáry. V současné době se zde chová asi třicet koní.