Petrohrad

Petrohrad, který můžete znát i pod názvem Leningrad, představuje druhé největší město Ruské federace. Rozprostírá se v severozápadní části Ruska nedaleko Finského zálivu. Petrohrad byl postaven za těžkého úsilí několika tisíc dělníků, kteří pracovali do úplného vyčerpání. Město se stalo dějištěm mnoha významných událostí a jako téměř všechna slavná města, i Petrohrad se může chlubit svými úchvatnými památkami, které pochází z dob osmnáctého až dvacátého století.

Založení města se datuje v roce 1703 a zakladatelem se stal Petr Veliký. V letech 1712 až 1917 se jednalo o hlavní město Ruského impéria. Dodnes je Petrohrad centrem celého Ruska s památkami, jež jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Současně je jeden z nejvýznamnějších ruských přístavů. Město obývá více jak čtyři miliony obyvatel a svými dlouhými a širokými bulváry mnohým návštěvníkům připomíná Paříž. Možná to bude způsobeno skutečností, že se na výstavbě Petrohradu podíleli i francouzští a italští architekti, kteří do staveb vnesli nádech západního stylu. Paříž připomíná bulváry, kdežto Benátky připomíná svými mosty přes kanály. Petrohrad je totiž rozčleněn na více jak čtyřicet ostrovů a ostrůvků, jež jsou spojeny více jak tři sta mosty.

Petrohrad vyzařuje takzvanými letními bílými noci, kdy díky blízkosti polárního okruhu slunce sice zapadne za obzor, avšak nenastane tma. Bílé noci jsou hlavním lákadlem turistiky. Mezi velmi oblíbené atrakce patří stavba Petropavlovská pevnost s Katedrálou Petra a Pavla. Skvostní je palác Admiraliti, jehož věže dominují celému městu. Tepnou Petrohradu je čtyři kilometry dlouhý Něvský prospekt. Jestliže se vydáte na dovolenou do ruského města, pak nevynechejte návštěvu Vasiljevského ostrovu a nenechte si ujít pohled na Alexandrův sloup. Návštěvníci si velmi oblíbili Zimní palác, který nechala postavit dcera Petra Velikého, Alžběta.

Své každodenní výlety můžete zakončit na pokoji v luxusním hotelu. V současné době patří k nejimpozantnějším hotelům Astoria. Budova, v níž jsou situované pokoje hotelu Astoria, dominuje mohutnou pozlacenou kupolí. Jedná se původně o secesní stavbu, jejíž postavení se datuje v roce 1912. Nyní do hotelu míří náročnější hosté ze zahraničí. Užívají si interiérů zařízených v secesním stylu a každý apartmán dýchá přepychem bohaté ruské aristokracie. Avšak najdou se zde i levnější hotely, které splní představy pohádkové dovolené.

Zpestřete si návštěvu Petrohradu také výlety v blízkém okolí. Dostupný je například slavný Petrodvorec, který se proslavil svým palácovým a parkovým komplexem.