Kultura v Berlíně

Pro Německo a zahraniční turisty je přitažlivá také mladá umělecká kultura, protože Berlín je centrem umělecké tvorby. Habsburské nádraží bylo přestavěno na muzeum, čímž se stalo významným místem, kde se soustřeďuje nejnovější umění.

Galerie se soustředí v městských částech Berlína, jako je Mitte a Prenzlauer Berg. Patří mezi nejvíce navštěvovaná místa ve městě. Mezi Kupfergraben a řekou Spree je situován světoznámý Museuminsel, což je ostrov plný muzeí. Budovy jsou impozantní architektonickou tvorbou a skrývají archeologické sbírky a také umění pocházející z 19. století. Rozsáhlý komplex nabízí historii, umění a také vědu. Berlín nabízí milovníkům kultury více jak 150 divadel a podií, 175 muzeí a sbírek a také téměř 300 galerií. Na své si přijdou i milovníci knih, protože ve městě je ukryto 250 knihoven a ve volném čase si můžete vybrat jedno ze 130 kin. Berlín však nabízí mnohem více, stačí ji pouze navštívit, a nebudete vědět, kdy se zastavit. Denně se pořádá více jak 1500 akcí, ať už se jedná o živou scénu či nový film. Berlín se řadí mezi kulturní favority v Evropě.

Již ve dvacátých letech byl Berlín publikován na plakátech jako „Město hudby a divadla“. Jedná se o největší orchestrální a zároveň i divadelní město ve Spolkové republice Německo. Užijete si jak bulváru, tak i klasické opery, jedinečné muzikály či varieté. O zábavu je zde postaráno. Každoročně se v Berlíně na svatodušní svátky pořádá nejdůležitější oslava, což je karneval kultur. Vyrostl v mezinárodnost a navštěvují jej lidé ze všech koutů světa. Organizátorem karnevalu kultur je Laboratoř kultur, která byla otevřena v roce 1993. Cílem je setkání lidí různých národností, kultur a také náboženství. Koncem června se zde koná i průvod Christopher Street Day. I přesto, že se svými 1,2 miliony účastníků vede Kolín nad Rýnem, i Berlín se může řadit jako hlavní evropské město lesb a homosexuálů. Dále se zde každoročně pořádá filmový festival světového významu, který jistě znáte pod označením Berlinale.

Dáme vám také tipy, co byste měli navštívit a nevypustit ze svého plánu při pobytu v Berlíně. Bohatým operním repertoárem je opera v Charlottenburgu, která se může chlubit špičkovým orchestrem a také předními hvězdami na světové úrovni. Svůj význam si získala i státní opera Pod Lipami, která byla první samostatnou divadelní budovou v Německu. Fridrich II. si nechal takzvanou Královskou operu postavit uprostřed Fóra Fridericanum. Tak neváhejte, sbalte si společenské oblečení a vydejte se nejen za kulturou do hlavního města Berlína. Zaručujeme vám, že se máte na co těšit.