Berlín se může chlubit bohatou historií, která zanechala celou řadu významných památek. Neměli byste je vynechat při návštěvě města, protože skutečně se jedná o panoramatickou podívanou. Symbolem města se bezpochyby stala Braniborská brána, jejíž vznik se datuje v letech 1788 až 1791. Tyčí se do výšky 26 metrů a dominuje šířkou 66 metrů. Bránu tvoří dórské sloupy a také zdobené reliéfy. Obě strany jsou charakteristické malými domky, v nichž kdysi sídlila stráž. Vrchol brány je ozdoben sousoším Kvadrigy od Johana Gottfrieda Schadowa. Braniborská brána se nachází v centru města a spojuje dvě známé velké třídy – na západě Straße des 17. Juni a na východě Unter den Linden. Památka je pojítkem hned několika historických událostí, které se ve městě odehrály. Je postavena ve stylu raného klasicismu a jeho vzhled vám může hodně připomínat propylaje athénské Akropolis. V minulosti měla význam jako celní brána v opevnění Berlína. Avšak Friedrich Wilhelm II. ji nechal přestavět v dnešním stylu, přičemž se architektem stal Carl Gotthard Langhans.
Impozantní památkou v Berlíně je také Rotes Rathaus, což je berlínská radnice. Její postavení se datuje v letech 1861 až 1869 a název je odvozen podle červeného zdiva. Během války byla poškozena, avšak v 50. letech 20. století se dočkala rekonstrukce. Je charakteristická zdobením vlysy neboli kamennou kronikou. Zavítejte také na Alexandrovo náměstí nacházející se nedaleko radnice, kterému Berlíňané zkráceně říkají Alex. Patří mezi nejvýznamnější a nejpopulárnější náměstí v Berlíně. Je pojmenováno pole ruského cara Alexandra I. Dominantou jsou zde budovy jako je Haus des Lehrers, což v překladu znamená Dům učitelů. Stal se první výškovou budovou na náměstí a jeho postavení se datuje v letech 1962 až 1964. V současné době dům slouží pro kanceláře. Navštivte také obchodní centrum Alexa, který svým návštěvníkům nabízí více jak 180 obchodů různého zboží.
Dalším symbolem Berlína je Televizní věž, která dominuje výškou 368 metrů, čímž je nejvyšším vyhlídkovým bodem ve městě. Stavba byla zahájena již v 50. letech, avšak její dokončení proběhlo až v 60. letech. Vrchol věže je tvořen podle návrhu architekta Hermanna Henselmanna. Vrchol by vám měl připomenout sovětskou družici Sputnik 1 a jeho původní barva měla být červená – barva socialismu. Tato část plánu byla však později upravena a vrchol věže je v současnosti zčásti pozlacený. Zajímavostí je, že když svítí na vrchol slunce, jeho paprsky vytvoří na povrchu kříž. Mnohdy je některými obyvateli města věž přezdívána jako „papežova pomsta“. Televizní věž ročně navštíví až milion turistů, protože se může chlubit 4. místem v žebříčku o nejvyšší stavbu v Evropě.
Nevynechejte ani návštěvu největšího kostela ve městě Berliner Dom. Na přání Fridricha Velikého byl postaven v polovině 18. století na místě původního paláce barokní kostel, kde byly přesunuty také hrobky dynastie Hohenzollernů. Rozsáhlá přestavba proběhla na konci 19. století, přičemž byly přidány dekorativní prvky a původní kupole byla o několik metrů zvýšená. Berliner Dom byl však za druhé světové války téměř zničen a trvalo řadu let, než byla rekonstrukce dokončena. Dalším významným kostelem je pamětní kostel Viléma I., který je postaven ve stylu novorománském. Jeho stavba proběhla na konci 19. století v nové čtvrti, která je v současné době centrem Berlína. Vzhled po dokončení byl však zcela jiný, než jej dnes můžeme zhlédnout. Dnes zde stojí pouze jedna věž, původně byly čtyři, a střecha hlavní věže zčásti chybí. Důvodem je zničení kostela během druhé světové války. Původně se diskutovalo o postavení nového kostela, avšak tato myšlenka pominula. V současnosti připomíná kostel válečné hrůzy, ale i snahu udržet mír.
V Berlíně však navštívíte mnohem více památek, stačí do hlavního města Německa pouze zavítat.