Berlín

Zdroj: Wikipedia Commons
Zdroj: Wikipedia Commons

Berlín je hlavní město našeho sousedního státu Německa od roku 1991. Berlín a obě části tohoto města patří k největším městům v celé Evropě. Leží v severovýchodním Německu asi 70 kilometrů od hranic s Polskem. Berlínem protéká řeka zvaná Spréva a nejvyšší bod tvoří Teufelberg, což je umělý násyp vytvořený ze zbylého stavebního materiálu vybombardovaných domů. Cesta letadlem z Prahy do Berlína trvá asi čtyřicet minut, protože vzdálenost mezi těmito hlavními městy činí 350 kilometrů. Berlín obývají kromě Němců ještě Turci, Poláci, Srbové a Arabové.

Berlín je rozdělen na západní a východní a každá část vám nabízí nezapomenutelné zážitky. Rozdělení má na svědomí studená válka, kdy musela být postavena světoznámá Berlínská zeď.

Historie města sahá do roku 1244, kdy je jeho vznik datován. Město bylo také významné během druhé světové války, během níž bylo silně poničeno. V čele státu stojí primátor, jenž je volený poslaneckou sněmovnou, která se v oficiálním jazyce nazývá Abgeordnetenhaus. Oficiálním jazykem je němčina, a pokud se chcete dozvědět podrobnější informace o rozloze či hustotě zalidnění, navštivte kategorii Berlín v číslech.

Ekonomii Berlína nejvíce ovlivnila světová válka, dále také studená válka a v současné době ekonomie Berlína není na dobré úrovni. Pravděpodobně je to kvůli poloze města, protože jej obklopují chudé spolkové země a ještě k tomu se nachází pouhých 70 km od hranic s Polskem. Nezaměstnanost se zde pohybuje kolem 15 %.

V Berlíně můžete navštívit mnoho zajímavých a významných kulturních míst, jako jsou opery, muzea či univerzity. Máte možnost přijet do Berlína během filmového festivalu či navštívit festival techno hudby. Pořádá se zde také pochod homosexuálů. Berlín se však může chlubit krásnými zelenými plochami, z nichž je nejznámější Tiergarten rozkládající se v centru města. Tiergarten je cílem pro lidi, kteří si chtějí udělat krásnou procházku přírodou. Berlín vám také otvírá možnost návštěvy památek související s židovskou obcí, najdete zde Novou synagogu, Židovské muzeum či Židovský památník. Ve svém volném čase určitě zavítejte na Tropické ostrovy u Berlína, což je největší akvapark v celé Evropské unii.

Každý jistě zná Berlínskou zeď, kterou viděl aspoň na fotografiích, avšak proč si neudělat výlet a vidět ji na vlastní oči.

Pokud chcete svou dovolenou strávit právě v Berlíně a putovat po památkách či poznávat malebná zákoutí, budete řešit otázku ubytování. My vám trochu pomůžeme. Jestliže patříte mezi náročné klienty, kteří preferují nadstandardní služby, jistě si přijdete na své, protože rozsáhlé hotelové komplexy vám nabízí širokou škálu služeb či programy pro váš volný čas. Berlín se svými pětihvězdičkovými hotely jistě může chlubit, protože pokoje jsou luxusně vybaveny a připadáte si jako v pohádce. Pokud však naopak hledáte spíše levnější ubytování, zvolte hotely, jejichž hodnocení je méně hvězdičkami, nebo penziony, jejichž služby vás jistě uspokojí. Můžete si také rezervovat apartmány či hostely. Je jen na vás, jaký typ ubytovacího zařízení si zvolíte, ale garantujeme vám, že budete spokojeni.

Svůj volný čas můžete strávit buď využitím programů, které pro vás přichystá váš hotel, jak již bylo řečeno, nebo si zajděte do centra do restaurace, kaváren či barů. Můžete poznat nové lidi, avšak počítejte s tím, že se zde domluvíte spíše německy, jak anglicky. Doporučujeme vám tedy naučit se alespoň základy němčiny či užívané fráze, které jistě nepřijdou na škodu.

I když se vám nenabízí slunné pláže, které jsou obklopené křišťálově čistým mořem, můžete strávit i tak krásnou dovolenou doprovázenou historií a návštěvami památek.