Mnichov

Mnichov je německé město, které leží v alpském podhůří. Protéká jím řeka Isar proudící z bavorských Alp a město se rozkládá na obou březích řeky. Jedná se o třetí největší město v Německu, a to hned po Berlíně a Hamburku. Mnichov se stal hlavním městem Bavorska. Mottem města je „Mnichov mag dich“, což znamená „Mnichov tě miluje“. Jeho rodné jméno München je odvozeno od starého německého slova Mönche, což znamená „mniši“. Důvodem tohoto pojmenování města je čest benediktinským mnichům, kteří město založili. Erb disponuje černou a zlatou barvou, jež jsou oficiálními barvami již od doby Ludvíka Bavorského. Zdůrazňují Svatou říši římskou.

Mnichov leží na zvýšené pláni Horního Bavorska a nachází se asi 50 km od severního okraje Alp v nadmořské výšce 520 metrů. Mimo již zmíněnou řeku Isar se setkáte ještě s řekou Würm. Mnichov má kontinentální klima, které je silně ovlivňováno blízkostí Alp. Výskyt srážek je zde poměrně vysoký a déšť s bouřemi přichází často prudce a nečekaně. Rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě mohou být extrémní. Zimy trvají od prosince do března, jsou spíše chladné, ale silné srážky jsou v zimě výjimečně. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy se průměrná teplota pohybuje kolem -1 °C. Sněhové pokrývky si místní obyvatelé užívají pár týdnů. Léta jsou poměrně teplá s průměrnou teplotou 22 °C a nejteplejším měsícem je červenec. Léta trvají od května do září.

Ve městě a jeho blízkém okolí se mluví rakousko-bavorským jazykem, který je znám jako Österreichsch-Boarisch. Mimo němčinu se zde domluvíte i dobře anglicky, což je velkou výhodou. Bohatá historie zde zanechala celou řadu památek, ale setkáme se i se současnými zajímavostmi.

Mnichov je hlavním místem pro vědu a výzkum s dlouhým seznamem laureátů Nobelovy ceny. Mnichov se stal duchovním centrem již od dob císaře Louise IV., kdy byli někteří filozofové chráněni císařem. Univerzita Ludwiga Maxmiliana a Technická Univerzita Mnichov byly dvě z prvních tří univerzit v Německu. Nachází se zde však mnohem více vysokých škol, kde studují nejen místní lidé, ale za studiem sem cestují i ze zahraničí.

Během pobytu v Mnichově si jistě budete chtít zajít na dobré jídlo do místních restaurací. Dáme vám pár tipů. Käfer-Schänke je velmi typická bavorská gurmánská restaurace s dlouhou historií. Pracovala zde celá řada slavných kuchařů a navštívilo jich mnoho významných hostů. Jedná se o jedno z nejvíce náročných míst ve městě, nabízí lahodnou bavorskou kuchyni a uvolněnou atmosféru. Restaurace je rozdělena do 12 útulných místností a poskytuje romantické posezení. Červené a černé barvy jsou dominantou restaurace Tantris. Jej prostorově navržena a nabízí mimořádnou jídelnu. Využívá se také při zvláštních příležitostech nebo konferencí. V létě je k dispozici letní terasa v elegantním stylu.