Miláno

Miláno se nachází v nížině v údolí Pádu a je hlavním městem Lombardie. Je 2. největším městem Itálie a honosí se titulem nejbohatšího města v celé Itálii. Díky tomu zde sídlí mnoho významných firem, nejen Italských, ale i zahraničních. Miláno je domovským městem hned dvou špičkových fotbalových klubů AC a Inter.

Autor Martin Lukáč, Lukac.cz
Autor Martin Lukáč, Lukac.cz

Město bylo ve své historii po dobití třikrát přestavěno. První zmínky pocházejí ze 7. století před naším letopočtem a údajně bylo založeno Kelty. Poprvé bylo dobyto v 6. století našeho letopočtu, později ve 12. a naposledi ve druhé světové válce, kdy byla více než čtvrtina města zničena. Výstavba města probíhala s vlivy francouzů, španělů a později i rakouských panovníků.

Stejně tak jako v celé Itálii mají i obyvatelé Milána zvláštní úctu k víře. Díky tomu dokonce platí zvláštní daň za údržbu katedrály Il Duomo, která leží v samotném sdrci Milána. Okolo hlavního náměstí se nachází historické centrum, z něhož hvězdicově vybíhají dopravní tepny, kolem kterých jsou vystavěny novější části města.

Hospodářský úspěch Milána pochází již z konce 19. století, kdy zde sídlila řada významných společností na zpracování kovu a gumárenský průmysl, které částečně nahrazuje zemědělství, doposud hlavní zdroj příjmů. V 70. letech dvacátého století se do Milána soustředí automobilový průmysl.

Miláno je mimo klasických průmyslových odvětví často nazýváno hlavním městem módy. Spolu s Paříží a Londýnem tak patří mezi nejvýznamější módní metropole v Evropě. Najdete zde sídla mnohých významných módních značek jako jsou Valentino, Versace nebo Armani. Modní nadšenci, supermodelky a mezinárodní paparazzi sestoupí na město vždy dvakrát ročně při podzimních a jarních týdnech módy. Na své si ale samozřejmě příjdou všichni, kteří se rádi oblékají, nakupovat mají možnost ve stovkách či dokonce tisících obchodech s módou nejen v centru Milána.