Co navštivit v Miláně

Castello Sforzesco Milano
Castello Sforzesco Milano

Castello Sforzesco

Původně na tomto místě stál hrad rodu Viscontiů, po skončení jejich vlády v 15. století byl ale zbourán. Francesco Sforza – nový milánský panovník si nechal postavit současný renesanční zámek s několika nádvořími. Část výzdoby zámku pochází od Leonarda da Vinciho. Nachází se zde oddělení užitného umění, archeologie a mincí, včetně jedinečné sbírky Civiche Raccolte d´Arte Antica. Ta kromě nábytku, starožitností a maleb obsahuje také rozdělané Michelangelovo sousoší nazvané Pietà Rondanini.
 

Museo Poldi-Pezzoli

Místní umělecké sbírky patřily šlechtici Giacomu Poldi-Pezzolimu, jenž je po své smrti v roce 1879 věnoval státu. Nejslavnější místním obrazem je renesanční Ritratto di giovane donna (Podobizna mladé ženy) od Antonia Pollaiuola z 15. století. Je zde rovněž oddělení užitného umění s nádhernými dekorativními předměty.

Teatro alla Scala

Neoklasicistní stavba opery postavená v roce 1778. Řadí se mezi nejprestižnější na světě, je dějištěm pompézních představení s těmi nejlepšími pěvci.

Milánský dóm
Milánský dóm

Duomo

Tato jedna z největších gotických katedrál na světě stojí přímo v centru Milána. Její výška je 157 metrů a obvod v nejširším bodě je 92 metrů. Výstavba začala ve 14. století za vévody Giana Galeazza Viscontiho, dokončena však byla až o více jak 500 let později. Dóm zdobí 135 věžiček s mnohými plastikami a chrliči. Fasáda je zajímavou kombinací gotických, renesančních a neoklasicistických prvků. V Pallazo Reale (Královském paláci) se nachází muzeum mapující historii dómu. Jeho budova v minulosti sloužila jako sídlo Viscontiů a dalších vládnoucích rodů.

Pinacoteca Ambrosiana

Nachází se zde unikátní knihovna kardinála Federica Borromea s fondem 30 000 rukopisů. Mezi největší skvosty patří ilustrovaná Iliada z 5. století, jedno z prvních vydání Dantovy Božské komedie z roku 1353 a da Vinciho Codex Atlanticus z 15. století. Nechybí ani sbírka obrazů a soch z pozůstalosti Federica Borromea, jenž pokrývá období od 14. do počátku 19. století a obsahuje mnohá cenná díla.

Santa Maria presso San Satiro

Tento prostý kostel patří k nejhezčím renesančním stavbám Milána. Je situován na místě svatyně z 9. století, z této doby se zachovala pouze Cappella della Pietà. U pravé boční lodi se nachází osmiboké baptisterium. Fasáda kostela se dokončila až v 19. století.

Basilica di Sant´ Ambroggio

Jedna z nejstarších sakrálních staveb v Miláně postavená v roce 379.

San Lorenzo Maggiore

Kostel postavený ve 4. století, ve 12. a 16. století prošel přestavbami. Své místo zde má významná sbírka raných římských fragmentů.

Santa Maria delle Grazia

Renesanční kostel postavený v letech 1466 – 1490, uvnitř je k vidění da Vinciho freska Poslední večeře.

Pinacoteca di Brera

Umělecká galerie s významnou sbírkou italských obrazů. Nachází se v impozantní budově Palazza di Brera ze 17. století. Je to místo jedněch z nejúchvatnějších děl italského renesančního a barokního malířství a také nejznámějších italských maleb 20. století. Sbírka je rozmístěna celkem ve 38 místnostech.

Piazza Mercanti
– malebné náměstí nazývané “kout starého Milána“ se šesti branami

San Camillo de Lellis – kostel zasvěcený katolickému reformátorovi a patronovi nemocnic a zdravotních sester Kamilu z Lellis

San Carlo al Lazzaretto – kamenný kostel osmiúhelníkového tvaru postavený v 16. století

Monumento al bersagliere Luciano Manara – pomník bojovníka za nezávislost v první italské válce

Archi di Porta Nuova
– brána městského opevnění ze 12. století

Santa Maria del Carmine – gotický kostel, jehož tvůrcem byl architekt Pietro Solari. V 19. století dostal kostel barokní prvky a novou fasádu.

Basilica San Nazaro in Brolo
– tento kostel z roku 382 byl postaven na cestě spojující Milán a Řím. Je znám také pod názvem Basilica Apostolorum – původně byl totiž věnován apoštolů, jejichž ostatky jsou tam dodnes uschovány

Basilica di San Lorenzo
– kostel pocházející z roku 370 věnovaný italskému mučedníkovi svatému Vavřinci