Okolí Ženevy

Na březích Ženevského jezera se nachází několik vesnic a městeček, které určitě stojí za návštěvu:

Obraz Vevey, Johann Ludwig Bleuler z 19. století
Obraz Vevey, Johann Ludwig Bleuler z 19. století

Vevey

Vevey je oblíbené letovisko s širokou nabídkou kulturních akcí. Město má i bohatou historii sahající až do 4. století, tudíž zde můžete obdivovat také četné památky. Vevey je známé rovněž díky slavnostem vinobraní Fête des Vignerons, jež se konají jednou za 25 let. Centrem města je Place St-François s františkánským kostelem Église St-François postaveným ve 13. a 14. století. Čtvrť obchodů, barů a jazz klubů je soustředěna na severu kolem Rue du Bourg. O něco dál na sever se nachází Staré město (Vieille Ville) s majestátní Cathédrale Notre-Dame. Čtvrti Bel-Air na západě dominuje 50 metrů vysoká stavba Bel-Air Métropole s divadlem Théâtre Métropole, kancelářemi a byty. Čtvrť Flon je zaměřené zejména na umělecké galerie a luxusní obchody.

Co ještě navštívit ve Vevey:

Église St-Laurent – protestantský kostel postavený mezi lety 1716 až 1719

Place de la Palud – náměstí s radnicí, pravidelnými trhy a Fontaine de la Justice

Musée Historique – muzeum v budově bývalého biskupského paláce ze 14. století se sbírkami mapujícími historii od pravěku po dnešek

Palais de Rumine – – palác s pěti muzei a univerzitní knihovnou

Château St-Maire – rozsáhlý zámek z cihel a pískovce ze 14. století

Fondation de l´Hermitage – velkolepá novogotická vila v udržovaném parku ležící severně od centra Lausanne

Parc Mon-Repos – nejhezčí park v Lausanne nacházející se na jihovýchod od centra města. Je zde vila z 18. století, neoklasicistní kostýlek, novogotická věž, zimní zahrada a skalka s jeskyní a vodopádem.

Ouchy

Dva kilometry jižně od centra Lausanne leží bývalá rybářská vesnička Ouchy. Dnes je již předměstím Lausanne a oblíbeným rekreačním centrem s krásnou promenádou. Z hradu pocházejícího z 12. století zůstala pouze věž, která je od 90. let 19. století součástí novogotického Château d´Ouchy – dnes předělaného na hotel a restauraci. Na místních březích se nachází ještě několik dalších šlechtických sídel z přelomu 19. a 20. století.

Musée Olympique

Velkou místní atrakcí je muzeum olympijských her s roční návštěvností více jak 200 000 osob za rok.

Rolle

Vesnice Rolle leží v samém srdci vinařské oblasti La Côte. Její chloubou je hrad Château de Rolle s trojúhelníkovým půdorysem a příkopem. Hrad nechal ve 13. století postavit savojský vévoda.

Vufflens-le Château

Tento hrad postavený v severoitalském stylu z 15. století patří k nejzajímavějším gotickým pevnostem ve Švýcarsku.

Saint Saphorin

Vinařská vesnice, která vás okouzlí svými strmými uličkami vydlážděnými kočičími hlavami. Nachází se zde také Église de St-Saphorin ze 7. století.

Cully

Cully je malebná vesnice s významnou vinařskou tradicí.