Ženeva

Foto: Wikipedia Commons
Foto: Wikipedia Commons

Ženeva je po Curychu druhým největším městem Švýcarska a zároveň prvním městem kantonu Ženeva. Leží na jihozápadním výběžku Švýcarska při hranicích s Francií u Ženevského jezera neboli také Lac Léman.

Jestli se dá o nějakém městě říci, že je kosmopolitní a zároveň působí příjemně osobně, je to právě Ženeva. Velký podíl na tom mají udržované a čisté ulice s příjemnými kavárnami a tramvajovou dopravou. Kromě tramvajové dopravy tu najdeme i autobusovou a trolejbusovou veřejnou dopravu, jejímž provozovatelem je společnost TPG. Příměstská doprava vede i přes hranice Francie. Spojení mezi městy a obcemi na březích Ženevského jezera zajišťuje jak švýcarská, tak i francouzská pravidelná lodní doprava.

V Ženevě najdete všechno – je to významná obchodní a bankovní metropole s centrem Palexpo, kde se konají nejrůznější veletrhy a kongresy. Rovněž je známa i jako světové středisko hodinářského i dalšího průmyslu.

Je však i významným kulturním dějištěm, největším důkazem toho je světově významné Velké divadlo (Grand Théâtre). Přitom Ženeva, co se týká počtu obyvatelstva, nepatří mezi nějak velká. Samotné město má kolem 187 000 obyvatel, z toho je 44 % jiné národní příslušnosti. S blízce připojenou aglomerací čítá Ženeva na 718 000 obyvatel. Území města, jež se rozkládá na 45,86 km2, se dělí na 16 čtvrtí ve 4 sekcích.

Její poloha u Ženevského jezera a nedaleké západní Alpy a pohoří Jura z ní činí velmi lákavé místo pro turisty. Není proto divu, že severní břeh jezera bývá nazýván švýcarskou riviérou. Město zdobí dvě protékající řeky Rhône a Arve, které se spojují v místě zvaném Jonction. Když je pěkné počasí, je možné vidět v dáli zasněžené obrysy přibližně 100 km vzdáleného Mont Blancu.

Historie osídlení území Ženevy sahá až do doby kamenné. Název města pochází z roku 120 př.n.l., kdy se na břehu Ženevského jezera usadili Římané. Ti zde založili zde obchodní středisko, jenž pojmenovali Geneva.

Od 16. století byla Ženeva centrem nejrůznějších reformních hnutí, bez nadsázky můžeme říci, že je místem, kde se psali moderní dějiny. Narodil a žil zde například slavný filozof a spisovatel Jean Jacques Rousseau. V 19. století vzniklo v Ženevě sídlo Mezinárodního červeného kříže a v roce 1919 tu bylo založeno rovněž ústředí Společnosti národů (dnes je zde část organizace OSN). A to zdaleka není vše – v Ženevě má současnosti sídlo přes 200 mezinárodních humanitárních a jiných organizací. Ženeva – to je místo konání mnoha diplomatických schůzek, řeší se zde jak globální a etnické otázky, tak i problematika jaderných zbraní. Není tedy divu, že Ženeva bývá někdy označována také jako „hlavní město míru“. Ženeva si i přes svůj multikulturní ráz zachovává historickou podobu a město je velmi bezpečné.

Symbolem Ženevy je fontána (Jet d´eau) stojící vedle přístavního mola na břehu Ženevského jezera. Její vodní proud dosahuje výšky neuvěřitelných 140 metrů.

Ženeva – to je honosné město plné nejrůznějších významných památek, muzeí, galerií, obchůdků, restaurací, pobřežních promenád, parků a romantických uliček. Město je rozděleno okrajem Ženevského jezera vtékajícím do řeky Rhône. Zatímco na pravém břehu se nachází nejrůznější luxusní hotely, restaurace a obchody, na levém se rozprostírá historická část, jehož dominantou je katedrála Svatého Petra (Cathédral de St-Pierre). Centrem starého města je však náměstí Place du Bourg-de-Four s malebnými historickými stavbami.

Ženeva je turisticky velmi poutavým místem, nachází se zde mnoho zajímavostí, které jinde neuvidíte, ať už jsou to velké květinové hodiny (Horloge Fleurie) či nejdelší lavička světa a podobně. Na své si zde přijdou i milovníci pěkných a rychlých aut při každoročním autosalonu Genève Palexpo. A ti, kdo nedají dopustit na dobré jídlo, by měli zavítat do jednoho z místních krámků nabízejících lahodnou švýcarskou čokoládou a cestou se stavit v některé příjemné restauraci na raclette či fondue.