Kultura v Barceloně

Barcelona je centrem umění, architektury a ročně se ve městě odehrává mnoho kulturních aktivit. Zhlédnout zde můžete umění Antonia Gudího, Pabla Picassa, Joana Miróa a také Antonia Tapiese. Tyto osobnosti proslavili kulturní stránku Barcelony. Ve městě se také odehrává mnoho festivalů a jiné příležitosti, jež jsou každý rok ve městě slavené.

Co se týče hudby, mezi domácí hvězdy patří violoncellista Pablo Casals a také mezinárodní operní pěvci Josep Carreras a Monserrat Caballé. Hlavní koncertní hala je Palau de la Música Catalana. Řadí se mezi dědictví UNESCO a je to jedna z nejvíce významných scén na světě. V neděli se zde konají koncerty a budova je v modernistickém stylu, který byl navrhnutý architektem Domènechem i Montaner.

Operní dům v Barceloně, jehož název je Gran Teatre del Liceu byl v roce 1944 tragicky zničen požárem a jeho rekonstrukce byla dokončena v létě roku 1999.

V Barceloně si můžete zajít do divadla na velmi kvalitní představení. Divadlem Barcelona žije a můžete se zde setkat s mnoha slavnými dramatiky. Mezi velmi populární divadla patří Teatre Lliure stojící na náměstí Plaça MJargarida Xirgu. Cílem mnoha turistů je i divadlo Teatr Poliorama a pestrý program s dramatem, hudbou a tancem si užijete v divadle Teatre Nacional de Catalunya.

Město se stalo hlavním dějištěm pro balet a také moderní tance si můžete zatančit v L’Espai de Dansa I Música de la Generalitat de Catalunya. Uvolněná a příjemná atmosféra nastává v neděli ráno na náměstí před Plaça de la Seu před katedrálou, kde davy lidí sledují a zapojují se do tančení, jehož název je Sardana.

V tomto městě bylo překvapivě natočeno málo filmů. Byl zde natáčený film „Vše o mé matce“ v roce 1999, jehož režisér byl Pedro Almodóvar. Také se proslavil horor z roku 2005 „Nepřemožitelné zlo,“ přičemž se režisérem filmu stal Jaume Balagueró.

Počet kin se v současné době v Barceloně zvětšuje a navštívit můžete jak filmy v cizích jazycích, tak i v originálním jazyce se španělskými titulky. Jedno z kin ve městě je Icaria Yelmo Cineplex, pohodlnějším kinem se stalo Maremagnum a ve městě je situováno i několik multikin. V Barceloně neexistují žádná kina, jež by se celosvětově proslavila, avšak zhlédnutí filmů v místních kinech pro vás bude zážitek.