Kultura v Paříži

Opera a divadlo

Největší pařížská budova, v níž se hraje opera a divadelní hry, pochází z 19. století a jmenuje se Opéra Garnier, dále budova stejného typu pro stejné účely se nazývá Opéra Bastille; dříve v těchto budovách byly na prvním místě balety a opery, ale později se zde rozšířil repertoár jak klasický, tak i moderní. V polovině 19. století byla uvedena do provozu další dvě konkurenční operní divadla, a to Opéra Comique, která existuje dodnes, a divadlo Lyrique, jehož původní vzhled byl změněn a divadlo bylo přejmenováno na Théatre de la Ville.

V Paříži můžete zajít do divadla la Comédie Française, které se nachází nedaleko Louvru. Je známé díky hře Zdravý nemocný, v níž zemřel na pódiu Molière. Muzikály je možno vidět v divadle Châlet.

Divadlo v kulturní oblasti Paříže hrálo vždy velkou roli a to platí dodnes. Na televizních obrazovkách je možno vidět mnoho francouzských herců, kteří se stali velmi populární, a vidět je můžete nejen v televizi, ale také hrávají v divadlech v Paříži. Mezi významná pařížská divadla patří Bobino, které se nachází ve čtvrti Montparnasse v Paříži. Bobino je také hudební hala. Dále má velký význam v kultuře divadlo Mogador, které bylo postaveno v roce 1913, a jeho návrhářem byl Bertie Crewe. Théâtre de la Gaité-Montparnasse je divadlo situováno v ulici Gaîté.

V Paříži se nachází mnoho koncertních hal, kterých neustále přibývá. Sláva největší hudebních legend Paříže, jako je Édith Piaf, Maurice Chevalier, Georges Brassens a Charles Aznavour, se zrodila právě v pařížských koncertních halách. Mezi nejstarší koncertní haly patří le Lido, které se nachází v Champs-Élysées. Le Lido je slavný díky exkluzivním přehlídkám, které konkurují například Los Angles. Dalí je Bobino, které se nachází ve čtvrti Montparnasse v Paříži. Tato koncertní hala je známá díky tomu, že zde trávilo mnoho času hodně slavných osobností 20. století a předváděly zde své písně.

Pařížská Olympia je koncertní hala, která byla založena v roce 1888. Jejím zakladatelem byl Joseph Oller, ten je také tvůrcem Moulin Rouge. Olympia je nejstarší koncertní hala v celé Paříži a patří také mezi nejslavnější. Olympia byla otevřena v roce 1889 a tehdy nesla ještě jméno Montagnes Russes. Její přejmenování proběhlo v roce 1893 na dnešní název Olympia. Dále můžete navštívit la Cigale a la Splendid.

Slavná koncertní hala, která je originální díky své velikosti, je Élysées-Montmartre. Na jazzové koncerty můžete zavítat do klubu New Morning, kde se kromě jazzu hrají i moderní hudební směry. Rocková koncertní hala se nazývá le Zénith.