Restaurace v Paříži

V Paříži je kolem 12 000 různých restaurací, kaváren, brasserií, barů, vináren, čajoven a podobně, že je často těžké si vybrat, kam vlastně jít. K snídani (petit déjeuner) si místní obvykle dávají kávu (grand crѐme) s čerstvou bagetou (baguette) se šunkou nebo sýrem či croissant. V poledne velká část místních lidí a turistů míří na oběd (déjeneur) někam posedět, tak že jsou všechny podniky často úplně plné. Večeře (dȋner) může obsahovat kromě hlavního jídla také apéritif, předkrm (entrée), zákusek (dessert) nebo sýr (fromage) a café. K jídlu se obvykle popíjí červené nebo bílé víno, vodu by vám obsluha měla přinést automaticky. Při příchodu do restaurace bývá zvykem nechat se ke stolu obsluhou zavést.

Velmi oblíbené jsou v Paříži brassserie (pivnice), jež původně pochází z Alsaska. Specializují se často na jídla z kysaného zelí, šunky a klobásky. Mnoho z nich je z přelomu 19. a 20. století a oplývají tak opojnou nostalgickou atmosférou.

Specialitami regionu ÎledeFrance, jehož je Paříž hlavím městem je třeba: Bœuf Mironton (hovězí maso s rajskou omáčkou), Tête de Veau Vinaigrette (telecí hlava s hořčicí, mrkví a cibulí), Pot au Feu Henry IV (dušené hovězí maso se zeleninou), Coq au vin (kohout na víně), Navarin d’agneau (jehněčí maso s mrkví, cibulkou a tuřínem) a Entrecôte Bercy (hovězí steak s petrželkou, řeřichou, šalotkou, citronovou šťávou a omáčkou z bílého vína). Z dezertů jmenujme Paris-Brest (věnečky s krémem) či Tartelette de citron (citronové koláčky). A vynikající je samozřejmě také slavná Pařížská šunka bez kosti (Jambon de Paris).

Doporučené restaurace v Paříži

Le Balzar

Útulná a živá brasserie nedaleko Sorbonny, která pamatuje už rok 1886. Kromě běžné nabídky se zde podávají také snídaně, dětská menu a od 22.00 hodin každý den v týdnu jiné večerní menu nebo večerní menu až pro 10 osob. Mají zde také vyhřívanou terasu a speciální tzv. Terrace Menu.

http://www.brasseriebalzar.com

Bofinger

Elegantní brasserie nedaleko náměstí Place de la Bastille, která je známá především svojí nabídkou výborných ústřic a mořských plodů. Prostředí je krásné a stylové a dýchá z něj historie: nechybí tu například otáčivé dveře, široké točité schodiště, velké množství krásných zrcadel, kožené sedačky či bronzové svícny. K pronájmu pro větší společnost jsou k dispozici tři salónky. Tento podnik navštívili i takové osobnosti jako Woody Allen, Tim Burton, Jean-Paul Gaultier či François Mitterrand a mnoho dalších.

http://www.bofingerparis.com/en/

Brasserie de L’Isle Saint-Louis

Hlučná brasserie s milou obsluhou a příjemným prostředím. Místní specialitou je vepřový steak s kostí, Cassoulet (jídlo nejčastěji z vepřových klobás, husího, kachního nebo skopového masa, vepřové kůže a bílých fazolí), baltický sleď nebo tatarský biftek. Z terasy se nabízí úchvatný pohled na řeku Seinu. Ve středu bývá zavřeno a stůl si bohužel nelze rezervovat.

http://www.labrasserie-isl.fr/home.htm

Doporučená rychlá občerstvení v Paříži

Lina´s Paris

Jedná se o stylové bistro s polohou přímo na slavném náměstí Place des Victoires. V sortimentu mají výborné čerstvé sendviče, quiche, saláty, polévky a dezerty. Do 11.00 nabízejí také výhodná snídaňová menu a od 15.00 hodin cenově příznivá menu zahrnující dezert a kávu.

www.linasparis.com

Flunch

Síť francouzských samoobslužných bister ověřené kvality, jež má v Paříži hned 3 pobočky. Mají zde opravdu širokou nabídku, že si vybere každý bez ohledu, zda je například vegetarián, drží dietu, či naopak miluje smažená jídla. A pamatují tady i na nejmenší, pro která jsou připravená dětská menu nebo tu mohou oslavit narozeniny. Možná je i rezervace míst pro větší skupiny osob.

www.flunch.fr