Co navštívit v Paříži

Paříž je zdoba velkým množstvím památek z keltské doby až po současnost. Po rekonstrukci, která proběhla v 18. a 19. století zbylo jen málo památek s původním vzhledem. V roce 1991 byl břeh řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži zapsáno do UNESCO. V Paříži můžete navštívit buďto mnoho katedrál, zámků a také muzeí.

Symbolem Paříže je Eiffelova věž, která byla postavena v letech 1887 – 1889. V současnosti se Eiffelova věž stala cílem turistů navštěvující Paříž.

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame znamená v překladu Chrám Matky Boží. Notre-Dame je situován na ostrově Île de la Cité nacházející se v Paříži. Stavba katedrály probíhala 182 let a dokončena byla v roce 1345. Na katedrále je vidět přechod od pozdně románské ke gotické architektuře. Výška věží je 69 metrů. Notre-Dame je jedna z nejvíce navštěvovaných památek.

Louvre

Louvre je nejslavnější veřejná budova v Paříži. Nachází se mezi ulicí Rivoli a náměstím Place de Concorde. Louvre leží na pravém břehu Seiny. Louvre je muzeum, které má 7 oddělení. Vstup do Louvru tvoří skleněná pyramida, která zdobí celý komplex. V muzeu můžete vidět díla Rubense, Rembrandta či Goya.

Vítězný oblouk

Dále za návštěvu stojí i Vítězný oblouk v Paříži, který se nachází na náměstí Place de l’Étoile. Jeho francouzský název je Arc de Triomphe. Vítězný oblouk nechal postavit Napoleon Bonaparte na počest jeho vítězství. Stavba oblouku probíhala třicet let od roku 1806. Autorem návrhu byl architekt Jean-François Chalgrin.

Invalidovna

Další památku, kterou můžete během pobytu v Paříži navštívit, je Invalidovna neboli Les Invalides. Jsou zde hrobky největších válečných hrdinů Francie. Je zde pohřben například Napoleon II..

Conciergerie

Conciergerie leží na západní části ostrova Île de la Cité. V době francouzské revoluce byla Conciergerie vězením, kde bylo vězněno celkem 1 200 vězňů. Mezi vězni byla i Marie Antoinetta. Od roku 1914 slouží Conciergerie především jako justiční palác.

Saint Chapelle

Saint Chapelle je gotická kaple, která byla postavena v letech 1243 – 1248. Saint Chapelle leží na ostrově Île de la Cité.

Bazilika Sacré-Coeur

Bazilika Sacré-Coeur je římskokatolický kostel, který se nachází na návrší Montmartre. Tvoří nejvyšší bod Paržíe. Základní kámen baziliky byl položen v roce 1875, ale do roku 1914 byla stavba nedokončená.

Centre Georges Pompidou

Pompidouovo centrum představuje nejen kulturní centrum, ale také je zde muzeum. Palác je moderní a skleněný a tvoří jej celkem pět poschodí. Jeho rozloha je 7 5000 m2. Stavba je zvláštní tím, že rozvody jsou vedeny vně budovy a potrubí jsou barevně rozlišeny. Uvnitř se nachází muzeum moderního umění, knihovna, obchody, kavárny, kina a mnoho dalších.

La Grande Arche

Velký oblouku neboli La Grande Arche je nejnovější pamětihodnost Paříže. Stavba tohoto oblouku byla dokončena v roce 1898. La Grande Arche byl postaven na 200. výročí Velké francouzské revoluce a nachází se na okraji čtvrti La Défénce.

Le Pere-Lachaise

Le Pere-Lachaise je nejzajímavější a také největší hřbitov Paříže. Na tomto hřbitově najdete hrobky slavných osobností, jako je Chopin, La Fontaine, Molière, Balzac, Proust, Apollinaire, Oscar Wilde, Edith Piaf či Paul Eluard a mnoho dalších.

Kromě zmiňovaných pamětihodností je možno navštívit i další, jako je Pantheon, Palais de Luxembourg, Sorbonne, Hôtel de ville, Madeleine či se zajít podívat na náměstí Place de la concorde, kde se tyčí obelisk.

Můžete také zavítat do muzeí, kterých je v Paříži nespočetně. Patří mezi ně již zmiňovaný Louvre. Dále muzeum Orsay, což je bývalé nádraží. Mezi další muzea, která patří k největším a také nejvíce navštěvovaným, se řadí muzeum Picasso, muzeum Rodin a muzeum Grévin.

Vše určitě stojí za návštěvu a jistě nebudete litovat, protože každá budova má své kouzlo a také svou zajímavost.