Porto

Porto

Toto portugalské kosmopolitní město je se svým počtem 1 750 000 obyvatel (včetně metropole) druhým největším v zemi. Leží v regionu Norte v severním Portugalsku. Porto je významné především produkcí Portského vína, turisticky lákavými místy a rozvinutým průmyslem. Porto má rozlohu 41,66 km2 a skládá se z 15 čtvrtí.

Leží v přímořské oblasti Atlantského oceánu na pravém břehu řeky Douro. Levý břeh již patří obci Vila Nova de Gaia, která se ale ještě počítá za součást portské aglomerace. Teplota v létě zřídka přesáhne příjemných 25 stupňů, ale výjimkou nejsou ani letní deštivé dny, kdy teplota klesá pod 20 stupňů.

Prvními obyvateli této oblasti byli Keltové. Vinnou révu zde pěstovali již Římané v 1. století př. n. l. Produkce a vývoz Portského vína ve velkém započala v 17. století. Industrializace v 2. polovině 19. století přinesla Portu rozsáhlou stavbu železničních tratí a mostů přes řeku Douro. Zlepšování dopravní infrastruktury a podpora veřejné dopravy pokračuje do současnosti. Většinu veřejné dopravy zajišťuje nový dopravní systém nazvaný Metro de Porto obsluhovaný rychlodrážními tramvajemi, jež jezdí jak nad povrchem, tak i pod zemí a nechybí tu ani autobusy na zemní plyn. Městem se také na 3 linkách pohybují historické tramvajové vozy. Nachází se zde přístav Porto de Leixões, jenž je v severním Portugalsku největší. Na severním okraji Porta je letiště Francisca de Sá Carneiro. Dálkovou dopravu zajišťují také dvě vlaková nádraží – Porto-Campanhã a Porto-São Bento.

V oblasti sportu je Porto aktivní zejména ve fotbalu. V první řadě ho reprezentuje klub FC Porto, který vyhrál Ligu mistrů v roce 1987 a 2004. Profesionálně fotbal v Portu hrají také kluby Boavista FC a SC Salgueiros.

V roce 2001 bylo Porto spolu s nizozemským Rotterdamem Evropským hlavním městem kultury. Od roku 1981 se zde koná také mezinárodní filmový festival Fantasporto, který se specializuje zejména na žánry sci-fi, fantasy a thriller. Rovněž se tu pořádá například festival Serralves Em Festa prezentující současné divadlo, hudbu, tanec, film a plno dalších zajímavých aktivit. Lákavá je rovněž událost Festa de São João v historickém centru města s mnoha koncerty, barbecue a ohňostroji. Porto má od roku 1911 také svoji univerzitu (Universidade do Porto), jejím jakýmsi předchůdcem byla od roku 1762 místní námořní akademie.

Při prohlídce Porta rozhodně nesmíte vynechat historické centrum Ribeira, jeho atraktivitu potvrzuje fakt, že bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světových památek UNESCO. Skvostem Ribeiry a prakticky celého Porta je katedrála Sé de Porto, jejíž stavba započala již v roce 1110. Jako další portské památky jmenujme například kostel Igreja de Cedofeita, kostel Igreja de São Francisco či kostel Igreja de Carmo. Neméně významnou místní stavbou je také Palácio da Bolsa. Byla postavena v 19. století v neoklasicistním stylu na náklady obchodní asociace. Další chloubou Porta je také most Ponte Maria Pia (známý také jako Ponte Dona Maria) postavený v roce 1877 podle návrhu architekta Gustava Eiffela. Za přírodními památkami se můžete vydat do Vila Nova de Foz Côa, nachází se zde skalní malby z období paleolitu. Milovníci vína by měli zamířit na prohlídky sklepů s ochutnávkou do Vila Nova de Gaia.