Lisabon

Lisabon – hlavní město Portugalska se rozkládá na severním břehu ústí řeky Teja a je vzdálen pouhých 17 kilometrů od Atlantiku. Samotný Lisabon má kolem 650 000 obyvatel, ale v okolních metropolitních předměstích včetně přilehlých vesnic žijí další 3 miliony obyvatel.

Historie osídlení území Lisabonu – konkrétně zátoky Rio Tejo sahá až do 12. století př. n. l. Tehdy se zde usadili Féničané, zřídili zde jedno ze svých obchodních středisek a zátoku pojmenovali Líbeznou (Alis-Ubbo). Je možné, že právě z toho vznikl pozdější název města Lisabon.

Lisabon se může pyšnit harmonicky sladěnou architekturou. Svůj podíl na tom mělo i zemětřesení v roce 1755, které velkou část města a zejména centrum změnilo v trosky, takže podstatná část centra pochází z 18. století. Zajímavostí je, že nejvýznamnější lisabonská památka klášter sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos) ze 16. století zemětřesení ustála.

V Lisabonu se koná velké množství kulturních akcí; v místních romantických uličkách se nachází mnoho kvalitních restaurací, z kterých se tu a tam line melancholická hudba fado; v ulicích jezdí tramvaje a všude je hodně zeleně včetně parků. Velmi navštěvovanými místy jsou zvláštní vyhlídky miradouros a věže. Ty poskytují neobyčejné pohledy na město, zvláště pak na velkolepé mosty: šestnáct kilometrů dlouhý Ponte Vasco de Gama, jenž je nejdelším mostem Evropy a Ponte 25 de Abril. Ve středisku zájmu turistů jsou čtvrtě: elegantní Baixa, nákupní Chiado, pulzující Alfama a domácky působící Bairro Alto. Na západě se pak nachází Belém poutavý svojí námořní minulostí.

Pro ty co rádi zavítají do přírody je jako stvořený Parque florestal de Monsanto. Historie na Vás výrazně dýchne v ulicích a na schodištích nejstarší části Lisabonu – Alfamy, na jejímž vrcholu se tyčí zřícenina maurského hradu.

Pokud do Lisabonu jedete s dětmi, neměli by jste si nechat ujít návštěvu výstaviště v moderním architektonickém provedením známém pod názvem Parque das Nações (Park národů). V areálu se nachází i největší oceanárium v Evropě s osmi tisíci živočichů a rostlin.

Z muzeí stojí za zhlédnutí zejména Museu Calouste Gulbenkian – muzeum malířství, nábytku, gobelín, šperků, keramiky a textilu; Museu Nacioanal do Azulejo – muzeum azulejos, což je kachlová výzdoba typická pro Portugalsko či Centro de Arte Moderna – muzeum moderního umění.

Co se týká ubytování v Lisabonu – výběr je zde opravdu značný – od těch nejlepších pětihvězdičkových hotelů až po standartní tříhvězdičkové hotely a levné hostely. Takže cenová škála místního ubytování je opravdu široká. Záleží jen na Vás, kolik jste ochotni do ubytování investovat, a jaké služby očekáváte.