Drážďany

Drážďany

Drážďany mají status zemského hlavního města a zároveň jsou druhým největším městem v Sasku. Sídlí zde zemská vláda, sněmovna a další zemské úřady. Rozprostírají se na území 328,3 km2 a dělí se na 10 místních částí (Ortschaften). Žije zde kolem 517 000 obyvatel. Město leží v nadmořské výšce 113 metrů nad mořem a protéká jím řeka Labe.

Nejvyšším bodem Drážďan je vrchol hory Triebenberg ve výšce 384 metrů.

První písemná zmínka o Drážďanech pochází z roku 1206. Původně se jednalo rybářskou vesnici. Název města vznikl ze starosrbského pojmenování Drežďany označující lidi pocházející z bažin a lužních lesů. Městem se oficiálně staly Drážďany v roce 1852, když překročily hranici 100 000 obyvatel. Důležitým milníkem v historii tohoto města bylo jeho bombardování za 2. světové války v období od 13. do 15. února roku 1945 letouny RAF a USAAF. Odhadem tehdy zemřelo na 35 tisíc lidí a 90 % města bylo zničeno. V roce 2002 zasáhla Drážďany tisíciletá povodeň, povodňová vlna zde kulminovala na 8,9 metrech.

Co se týká dopravy, jsou Drážďany perfektně zajištěné. Ve městě je významný železniční uzel. Díky Labi jsou Drážďany také důležitým říčním přístavem. Veřejnou dopravu zajišťují tramvaje a autobusy.
Drážďany vynikají úchvatnou barokní architekturou. Jako příklad uveďme tyto: římskokatolická katedrála Nejsvětější Trojice (Hofkirche), Semperova opera (Semperoper), komplex staveb Zwinger nebo fascinující protestantský kostel Panny Marie (Frauenkirche).

Zajímavou stavbou je rovněž komplex budov Technické univerzity – Fritz-Förster-Bau. Stavba těchto domů ve stylu cihlového neoklasicismu s prvky art deca započala v roce 1917 a dodnes zde vyrůstají nové a nové budovy.

Na Divadelní ulici (Theaterstrasse) stojí ohromný Městský dům (Stadthaus Dresden) z 20. let 20. století. Zajímavý není jen zvenku, ale také zevnitř, překvapí vás svými odvážnými architektonickými kreacemi. Ukázkou nacistické architektury je budova bývalého Luftgaukommanda IV na ulici Augusta Bebela. Velmi originální stavbou je původní továrna na cigarety z let 1907 až 1912, jež nápadně připomíná mešitu. Dnes zde mají místo kanceláře a v kopuli se nachází vyhlášená restaurace. Milovníci muzeí si samozřejmě také přijdou na své, zmiňme například Muzeum dopravy (Verkehrs Museum), Železniční muzeum (Eisenbahnmuseum), Německé muzeum Hygieny (Deutsches Hygiene-Museums) nebo Vojenské historické muzeum (Militärhistorisches Museum).

Za zábavou vyrazte do čtvrti Neustadt, která je plná příjemných restaurací, hospod, barů, kaváren, hudebních klubů a galerií. A pokud vás baví nakupování, zamiřte do rozsáhlého shopping mallu Centrum Galerie, které je jedno z největších obchodních center v Evropě.