Letecký seriál V. Letiště Frankfurt a Berlín

Letiště Frankfurt, Zdroj: Wikipedia Commons
Letiště Frankfurt, Zdroj: Wikipedia Commons

V dalším díle Leteckého seriálu o nízkonákladových letech a letištích v evropských městech se podíváme, již podruhé, do Německa, tentokrát na letiště do Frankfurtu nad Mohanem a dvě nejvýznamnější berlínská letiště: Berlín Tegel a Berlín Schönefeld. Všechna letiště, která popíšeme v tomto díle Leteckého seriálu jsou hojně využívána jak pro nízkonákladové lety, tak pro charterové lety cestovních kanceláří, a tudíž jsou čím dál více využívána čechy pro přepravu do vzdálených letovisek na dovolenou s německými cestovními kancelářemi.

Letiště Frankfurt nad Mohanem

Frankfurtské letiště (německy Flughafen Frankfurt am Main) má mnoho nej.. Kromě toho, že je největším německým letištěm je často nazýváno nejrušnějším evropským letištěm. Co do objemu přepravených cestujících je však 3. největším letištěm v Evropě s cca 54mil cestujících ročně. Letiště Frankfurt má 2 terminály a 3 přistávací/vzletové dráhy, které mohou být používány současně, nikoliv však nezávisle na sobě. Posledním zajímavým statistickým údajem je počet letadel která ve Frankfurtu denně buď přistanou nebo vzlétnou. Vězte, že průměrné denní číslo je okolo 1.300 letů včetně nákladní dopravy. Dosti statistik, pojďme se podívat přímo na letiště.

Jak již bylo řečeno, letiště Frankfurt je největším německým letištěm a tomu odpovídají také služby, které jsou cestujícím k dispozici. Nechybí směnárny, boxy na zavazadla či úschovna zavazadel, dětský koutek či prostory s bezdrátovým internetem. Na letišti jsou k dispozici všech největších autopůjčoven.

Jak se dostat na/z letiště? Cestujete-li z České republiky a Frankfurt je pro Vás startem Vašich cest, jeďte buď osobním vozidlem přes Rozvadov (D5), dále po dálnici A6 a dále po A3 až do Frankfurtu. Vzdálenost z Prahy je něco přes 500 km a absolvujete jí přibližně za 5 hodin. Z České republiky můžete zároveň využít služeb některého z autobusových přepravců, z nichž někteří zastavují dokonce přímo před Terminály Frankfurtského letiště.

Doprava do centra Frankfurtu. Přiletěli jste do Frankfurtu, a potřebujete do centra? Statisticky nejvyužívanější jsou služby taxislužeb, které nejsou díky krátké vzdálenosti předražené. Využít můžete i hromadné dopravy. Místních autobusů či hotelových autobusů. Dále je možné využít vlaku Deutsche Bahn. Velice pohodlné, obzvláště ve chvíli, kdy potřebujete více cestovat, je zapůjčení vlastního automobilu. Doporučujeme rezervovat si automobil v předstihu přes internet, ušetříte tak mnoho času i peněz.

Používáte-li Frakfurtské letiště pro přestup, či odsud cestujte do vzdálených destinací doporučujeme cestovat s denním předstihem a rezervovat si nedaleko letiště ubytování na 1 noc. Pokud rezervaci provedete v dostatečném předstihu, vyjde Vás ubytování na velice přijatelné peníze. Oficiální stránky letiště Frankfurt nad Mohanem najdete zde.

Letiště Berlín-Tegel

Dalším letištěm, které si přestavíme v dnešním díle Leteckého seriálu je Letiště Berlín-Tegel (kód IATA: TXL). Jedná se o letiště, které je co do počtu odbavených cestujících přibližně 5x menší než letiště ve Frankfurtu. Letiště je velmi vytížené a je tak problematické najít zde prostory pro odbavení dalších (např. nízkonákladových) letů. K dispozici jsou 2 přistávací/vzletové dráhy a dokonce 4 terminály. Služby letiště jsou na velmi dobré úrovni, nechybí mezi nimi například internet zdarma.

Dopravu do centra Berlína zajistí buď autobusy společnosti TXL ExpressBus (linky 128, 109 a X9) nebo kyvadlový BEX autobus. Samozřejmostí je možnost využití taxíků, či vypůjčeného automobilu (rezervaci doporučujeme provést v předstihu přes internet). Cestujete-li automobilem a z Berlína startujete na další cesty, jeďte nejlépe D8/E55 na Teplice, dále po A17 do Drážďan, po A4 se napojte na A13, která Vás dovede až do Berlína. Cesta Vám bude trvat z Prahy přibližně 3 a půl hodiny. V případě odletů z Berlína do vzdálenějších destinací doporučujeme rezervaci ubytování u letiště 1 den předem. Při včasné rezervaci je cena rozumná, a cesta tak pro Vás bude pohodlnější a s menším stresem. Oficiální stránky letiště Berlín-Tegel najdete zde.

Letiště Berlín-Schönefeld

Co do počtu odbavených cestujících druhé nejvýznamnější berlínské letiště je Berlín-Schönefeld. V současné době odbavuje okolo 5mil cestujících ročně nicméně probíhá rozsáhlá modernizace a výstavba, která má v následujících letech zvýšit počet odbavených cestujících přibližně na 5ti násobek s potenciálem až 50mil cestujících ročně. Letiště najdete přibližně 20 km od centra Berlína a pro Čechy je zajímavější zejména protože je na dálnici A13 spojující Českou republiku s Berlínem. Služby jsou na dobré úrovni.

Do centra Berlína se dostanete opět buď prostřednictvím taxíků, hromadné dopravy, či vypůjčeného automobilu. Hromadná doprava nabízí dvě možnosti přepravy – buď vlak AirportExpress na hlavní nádraží v Berlíně, nebo autobusové linky č. 162 a 171. Cestujete-li na Letiště Berlín-Schönefeld osobním automobilem z České republiky, vězte, že trasa je stejná jako na výše popsané Letiště Berlín-Tegel, s tím, že díky jižní poloze Schönefeld, dorazíte na toto letiště přibližně o 30 minut dříve. Před delšími cestami opět doporučujeme ubytování poblíž letiště v denním předstihu. Oficiální internetové stránky letiště Berlín-Schönefeld najdete zde.