Cestujeme a jíme v Belgii..

Antverpy, CC by adamskev, Flickr.com
Antverpy, CC by adamskev, Flickr.com

Belgie neboli Belgické království se rozprostírá v západní Evropě a návštěvníkům může nabídnout celou řadu krásných míst. V tomto článku se mírně vzdálíme od Bruselu do dalších významných měst, kterými jsou Antverpy, Gent a Bruggy. A čím jiným přiblížit Belgii více než gastronomií? V poslední části článku se zaměříme na gastronomii, která je velmi rozmanitá a vyhlášená. Nejdříve si tedy představíme Antverpy neboli Antwerpen, které jsou díky svému počtu obyvatelů druhým největším městem v Belgii. Během své existence si Antverpy vysloužily dvě přezdívky: Rubensovo město, protože zde žil malíř Petr Paul Rubens a druhou přezdívkou je Jeruzalém západu díky židům, který zde tvoří od 16. století velkou komunitu. Antverpy leží ve vlámské části Belgie, takže se zde domluvíte nizozemsky, ale i anglicky a německy.  Dominantou města je gotická katedrála z roku 1523 tyčící se na nábřeží Šeldy a je zasvěcená Panně Marii. Stavba katedrály trvala celých 269 let a jedná se o monumentální stavbu, k níž náleží sedm lodí a čtrnáct kaplí. Rezervujte ubytování v Antverpách.

Historické centrum je kolem katedrály, přičemž na severozápadě najdete bývalé hlavní tržiště Grote Markt se 67 metrů dlouhou renesanční radnicí. Stojí zde také cechovní domy ze šestnáctého a sedmnáctého století s bohatou sochařskou výzdobou. Na jih od katedrály se nachází Zelené náměstí, kde si hned všimnete sochy Rubense v nadživotní velikosti. Antverpy jsou známé také jako centrum diamantového průmyslu a od devadesátých let se jedná o město módy a designu. Mohou se chlubit také jedním z nejstarších ZOO na světě, v němž máte možnost zhlédnout více jak čtyři tisíce zvířat.

Dalším belgickým městem, jímž se budeme v tomto článku zabývat, je Gent. V Gentu se nachází středověké budovy, kanály poseté loďkami a také muzea ukrývající umělecké perly. Ve středověku se jednalo o významné a prosperující centrum a v současné době se může chlubit jako centrum univerzitní a přístavní. Gentský přístav zaujímá plochu o velikosti 36 kilometrů čtverečních a s mořem je spojen díky kanálu. V centru můžete zhlédnout tři gentské věže, a to na katedrále svatého Bavona, což byl původně kostel svatého Jana. Dalšími věži se mohou chlubit Zvonice a kostel svatého Mikuláše. Významnou stavbou je také radnice a nenechte si ujít ani návštěvu hradu Gravensteen. Jestliže chcete vidět zachovalé cechovní domy z dvanáctého století, zavítejte na nábřeží Graslei. Ubytování v Gentu.

Třetím významným belgickým městem je Bruggy, které se nachází na severozápadě Belgie. Je ve vzdálenosti 90 kilometrů od Bruselu a jedná se o správní a historické centrum provincie Západní Flandry. Historické centrum Brugg bylo v roce 2000 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Středem historické části města je náměstí Markt, které bylo dle všech předpokladů založeno již v roce 958. Dominantou náměstí je pomník Petera de Conincka a Jana Breydela, vůdců bruggské jižní mše roku 1302. Druhým významným náměstím je Burg, kde kdysi stála pevnost. Dnes se zde nachází Justiční palác z osmnáctého století v novogotickém slohu. Neopomeňte ani návštěvu turisticky atraktivního kostela Panny Marie, který byl postavený z větší části ve třináctém století. V kostele je uschována také velice cenná Michelangelova socha Marie s dítětem. Mezi další kostely v Bruggách patří bazilika svaté Krve, Jerzualémský kostel či kostel svaté Anny. Ubytování v Bruggách.

Náš TIP: Ptáte se jak nejjednodušeji a bez problémů procestovat Belgii „po své ose“? Nejlepší variantou je vypůjčený automobil, rezervujte ho v předstihu a přes internet. Ušetříte díky tomu desítky % za půjčovné. Doporučujeme také včasnou rezervaci ubytování například prostřednictvím Booking.com, kde najdete kromě stovek hotelů v Belgii také jejich hodnocení od ostatních návštěvníků.

V poslední části se zaměříme zejména na gastronomii – jídlo a pití v Belgii. Typická jídla se však dle geografické polohy liší, avšak všechna mají základ tradiční kuchyně.  Nejdůležitějšími částmi jsou ryby, mořské plody, drůbež a zvěřina. Skoro všude, hlavně v Bruselu, se setkáte se slávkami jedlými (les moules). Podávají se ve velkém tmavém kastrolu a jsou připravovány hned na několik způsobů. Ať už si přejete přírodní, na pivu, s indickým kořením – vždy vám bude vyhověno. Další belgickou specialitou jsou speciální bramborové hranolky, jež jsou hojně zalité pravou majonézou. Jestliže jste již byli ve Francii, budou se některé předkrmy v Belgii podobat těm francouzským. Jsou k dispozici paštiky všeho druhu, kachní játra či mušle svatého Jakuba. Co se hlavního jídla týče, Belgičané si oblíbili tzv. waterzooi, což je kuřecí či rybí vývar obohacený spoustou zeleniny a smetanou. Velmi oblíbený je také anguille au vert, což je pečený úhoř se zelenou bylinkovou omáčkou a hranolky. Ochutnejte nejrůznější velikosti langusta, mořské šneky či všelijaké mlže v ulitách. Belgie má skutečně co nabídnout, tak neváhejte a vydejte se do krásné země plné překvapení.