Okolí Budapešti

Szentendre

Szentendre je malé idylické barokní město vzdálené 19 kilometrů na sever od Budapešti. Městečko je prodchnuté srbskou kulturou, její stopy zde zůstaly po Srbech v minulosti utíkajícími před Turky. Obdiv si zaslouží ortodoxní barokní kostel, který nelze spatřit snad nikde jinde v Maďarsku. Pokud zde budete, zavítejte určitě do muzea keramičky Margit Kovácsové a skanzenu staromaďarské vesnice. Na jídlo zajděte do podniku Rosinante Fogadó v blízké vesničce Szigetmonostor.

Visegrád

Toto malé město láká turisty starým královským hradem uherských panovník s bohatou historií. Největší rozkvět zažil hrad v době vlády Matyáše, s jehož erbem zde dodnes stojí takzvaná Herkulova studna z červeného mramoru. V blízkosti hradu je letní bobová dráha.

Esztergom

Město na sever od Budapešti, které se může pochlubit tím, že se zde kolem roku 975 narodil sv. Štěpán. Také se jedná o staré korunovační město, královskou rezidenci císaře Barbarossy a Ludvíka XII. a hraniční pevnost Turků. Je tu také impozantní dóm s klenotnicí skrývající hodnotné skvosty.

Vác

Barokní městečko Vác se nachází na levém břehu Dunaje přibližně 30 kilometrů od Budapešti. Nalézá se zde krásný dóm, vítězný oblouk z 18. století a barokní most přes potok Gombás se šesti sakrálními kamennými sochami.

Gödöllő

Na severovýchod od Budapešti leží Gödöllő – město s královským zámkem, na kterém pobývala i císařovna Sissi při své návštěvě Uher.