Athény

Athény jsou hlavním městem Řecka a rozprostírají se na poloostrově zvaném Attika nedaleko Saronského zálivu. Athény představují jedno z nejvýznamnějších center starověku a nabízí jedinečnou cestu proti proudu času k dobám, kdy vznikala demokracie. Město vás vnese do dob, kdy se začalo hrát první divadelní představení a pro lidi byla nejdůležitější rodina, jídlo a pití. Má také jednu z nejslavnějších historií na světě, v níž se prolínaly příběhy bohů i lidí. Již od svého počátku je hlavní město Řecka kolébkou civilizace. Zrodila se zde demokracie a jedná se zároveň o rodiště většiny filosofů antického světa.

Athény se ve středověku řadily mezi nejsilnější městské státy a svůj význam si zachovaly dodnes. V současné době neexistuje snad nikdo, kdo by nikdy neslyšel o Akropoli situované v Athénách. V mnoha lidech vzbuzuje tento monument velký obdiv, o čemž svědčí i vysoký počet návštěvníků během hlavní sezóny. Není se tedy čemu divit, že je Akropole nominována na jeden ze sedmi divů světa.

Athény jsou obklopeny na severu a východě horami dominující názvy Ymmytos, Pendeli a Parnitha. Severně od města se nachází Saronický záliv, jak již bylo na začátku zmíněno. V této oblasti je i v zimním období velmi příjemné počasí, o čemž svědčí návštěvnost turistů. Dá se tedy říci, že hlavní město Řecka láká turisty na jedno z nejlepších počasí v Evropě. Zimy jsou mírné, naopak léta horká, což přiláká mnoho lidí, zejména z České republiky. Nedaleko Athén se rozprostírá přístav Pireus, který můžete ve svém volném čase navštívit. Slibuje skvělý výlet v parném dni.

Osídlení Athén se datuje již od neolitu. Páté století před naším letopočtem se stalo pro Athény velmi významné, protože se ocitly na svém vrcholu a civilizace přesáhla hranice města, čímž se staly centrem evropské říše. První písemné zmínky o městě pochází z osmého století před naším letopočtem. V roce 1834 se Athény staly hlavním městem nově vzniklého Řeckého státu. Město obývané více jak 4 miliony lidmi bylo postaveno kolem Akropole, symbol nejen Athén, ale i celého Řecka.

Dnes představují Athény finanční, obchodní, politické a kulturní centrum. Jestliže se vydáte na pohádkovou dovolenou do Řecka, pak nezapomeňte navštívit nejzajímavější archeologické památky. První cesty turistů většinou míří ke zmíněné Akropoli. Dále se vám nabízí návštěva Chrámu Poseidona, Chrámu Dia Olympského či Chrámu Athény Niké. Svou oblíbenost si získalo i Dionýsovo divadlo a Partheón. Klenoty města jsou novoklasicistní budovy a svou dovolenou zpestřete návštěvou místních muzeí.

Vydáváte-li se do Řecka, respektive do Athén, pak si jistě objednáte jedno z nejlepších ubytování. Athény uspokojí i nejnáročnější klientelu. Hotely nabízí luxus, pohodlí a také sportovní využití. Hotelové komplexy poskytují i nadstandardní služby, jež jsou hojně využívány. Vyhledejte si nejvhodnější hotel pro vás a vaši rodinu.