Linz

Linz

Linz se svými 180 500 obyvateli je hlavním městem rakouské spolkové země Horní Rakousy. Má status statutárního města a také okresu. V žebříčku největších rakouských měst je po Vídni a Štýrském Hradci třetím. Rozprostírá se na řece Dunaj a jeho rozloha činí 95,98 km2. V roce 2009 byl Linz spolu s Vilniusem Evropským hlavním městem kultury.

Historie Linzu sahá do poloviny 1. století, kdy byla na jeho místě založena pevnost Lentia. První písemné zmínky pochází z roku 410, kdy město úspěšně ustálo stěhování národů.

Linz je díky své poloze důležitým silničním, železničním i lodním dopravním uzlem. Ve městě funguje tramvajová, autobusová i trolejbusová doprava. V roce 1832 zde byla otevřená koněspřežná dráha pro přepravu soli vedoucí z Gmundenu přes Wels a Linz do Českých Budějovic. Jednalo se o první železnici v Evropě. Pokud vás historie koněspřežné železnice zajímá, pak navštivte Pferdeeisenbahn museum v obci Kerschbaum nedaleko Linzu.

Linz se může pyšnit tím, že je největším rakouským přístavem a dá se říci, že i na horním Dunaji je největší. Mezinárodní leteckou dopravu zajišťuje letiště Blue Danube Airport ležící v městečku v Hörsching 12 kilometrů na jihozápad od Linzu.

Co se týká památek a zajímavých míst, za návštěvu určitě stojí Linecký zámek (Linzer Schloss). Je z něj nádherný výhled na řeku Dunaj a okolí. První zmínka o něm pochází z roku 799 a během několika století prošel různými přestavbami. V současné době je zde Muzeum Horních Rakous (Museum des Landes Oberösterreich).

Linz se může chlubit mnoha skvostnými církevními budovami, jako je zejména Nový Dóm (Neuer Dom nebo také Mariä-Empfängnis-Dom) s věží vysokou 135 metrů a kapacitou 20 000 návštěvníků. Na frekventované pěší Zemské ulici (Landstraße) se nachází hned několik památek, jmenujme například Uršulin kostel (Ursulinenkirche) a Karmelitánský kostel (Karmeliterkirche). Významnými budovami je také Alter Dom – jezuitský kostel s dvěma věžemi z roku 1669, poutní bazilika Pöstlingberg či renesanční budova Landhaus se sídlem zemského hejtmanství Horního Rakouska. Pěkný zážitek nabízí jízda historickou horskou železnicí na výše zmíněný kopec Pöstlingberg, kde je také jeskynní dráha Grottenbahn v pohádkovém prostředí a výhledová plošina. Děti určitě potěší návštěva linecké zoologické zahrady, k vidění je tu na 600 zvířat. Zejména srdce holčiček rozbuší rovněž soukromá sbírka Linecký svět panenek (Linzer Puppenwelt) s kolekcí 300 panenek, medvídků, kašpárků a podobných hraček.

Krásný výhled na Linz a okolí je samozřejmě z Dunaje, své služby tu nabízí několik lodních společností. Polodenní a denní plavby krajinou okolo Dunaje nabízí například rejdařská společnost Wurm+Köck.