Oslo

Oslo: Oblíbená norská metropole

Rádi poznáváte zajímavá města? V Evropě jich je mnoho. Bezpochyby zajímavou metropolí je i Oslo, hlavní město Norska. Poznejte i vy jeho kulturu a architekturu. Oslo se rozkládá na ploše 454 km2 a žije zde přes 590 000 obyvatel. Hustota zalidnění tu činí 1167 obyv./km2. Oslo se stalo oficiálně hlavním městem v letech 1905, kdy bylo známé pod názvem Christiania. Název Oslo však pochází už z 11. století. Poté bylo od něj opuštěno a město se k němu vrátilo v roce 1925.

Kromě toho, že je Oslo hlavním městem, jde zároveň i o jeden z nejvýznamnějších námořních přístavů Norska. Celkově je důležitým dopravním uzlem země. Je významný i hospodářsky, kulturně a politicky. Sídlí zde mnoho důležitých institucí, např. Norská akademie věd či Výbor pro udílení Nobelovy ceny míru.

Poznejte město Oslo

Snad každé hlavní město má co nabídnout svých turistům, i když nečekejte, že byste v Oslu našli mnoho architektonickým památek. Prohlédnout si můžete zdejší přístav, klidné centrum a mnoho hezkých domů. Příjemně vás překvapí klid a čistota tohoto města. Mnohé zajímavosti najdete v blízkém okolí města. Oslo se dělí na východní a západní část. Ve východní části se prolínají kulturní vlivy imigrantů. Na západní části najdete sídlo krále, některé památky a mnohé luxusní obchody. Chcete-li si užít nákupu, nemiňte nákupní střídu Bogstadvaien. Vede až do zahrad královského sídla. Zamiřte také do přístavu. Odtud se můžete pokochat středověkou pevností Akershus. Najdete tu Muzeum norské armády a Vězeňské muzeum. V blízkosti se také nachází Národní divadlo, sídlo parlamentu, Národní galerie atd.

Máte radši přírodu? Zamiřte do rozlehlého parku Frognerparken. Nachází se tu 200 soch od Gustava Bigelanda. Jde o známého norského sochaře. Nejvýznamnější sochou je Monolit. Ve východní části města je významnou čtvrtí Grunerløkka. Doporučuje se její návštěva po prohlídce památek. Příjemně si tu odpočinete v jedné z mnoha kaváren, restaurací atd. Jsou tu také příjemné obchůdky se svým osobitým stylem.

Muzea v Oslu

Pokud máte rádi muzea, máte v Oslu mnoho příležitostí nějaké navštívit. Nejznámější a nejoblíbenější jsou muzea výtvarného umění, především Národní galerie a Muzeum Edvarda Muncha. Navštívit můžete také Muzeum lyží na Holmenkollen. Jde o nejstarší muzeum lyží na světě. Nezapomeňte vyzkoušet zdejší simulátor, abyste si přiblížili skok na můstku Holmenkollen. Mnoho zajímavých muzeí najdete také na poloostrově Bygdøy. Navštivte tu skanzen, podvodní obydlí, zdejší norský kostel atd. Z dalších muzeí si jmenujme Muzeum norského námořnictví, Muzeum Vikingských lodí, Nobel Peace Centrum, Muzeum Henirka Ibsena atd.