Rotterdam

Rotterdam

V Rotterdamu žije 610 000 obyvatel, a to z něj činí druhé největší město v Nizozemsku. Nachází se v provinci Jižní Holandsko a je rozdělen do 14 obvodů. Jeho rozloha je 319 km2 a hustota zalidnění je 2850 obyvatel/km2. Je zde největší evropský přístavní komplex Europort, větší je už pouze v Šangaji.

Rotterdam je také důležitý v oblasti chemického průmyslu, strojírenství, lodního stavitelství a je nejvýznamnějším exportním centrem zemědělských produktů v Evropě.

Historie Rotterdamu sahá do roku 1283. Jeho jméno je údajně odvozeno od říčky Rotte, u které na hrázi (holandsky dam) v té době vznikla rybářská vesnička. Městská práva jí byla přidělena v roce 1340. V roce 1563 došlo k zničujícímu požáru, při kterém shořela většina významných staveb. Rozmach Rotterdamu započal na konci 16. století, následující století byl již po Amsterdamu nejdůležitějším obchodním střediskem v Nizozemí.

Většina Rotterdamu byla za 2. světové války zničena během německých leteckých náletů, a proto zde převažuje moderní architektonická zástavba. Pokud se zajímáte o architekturu, jste v Rotterdamu správně. Navštívit můžete například Nizozemský institut architektury (Nederlands Architectuur Institut) na okraji parku Museumpark. V Rotterdamu coby městu moderní architektury se každoročně koná také filmový festival AFFR (Architektuur Film Festival Rotterdam).

Historickými významnými stavbami je zdejší radnice (Stadhuis) vystavená v letech 1914 – 1915 a stará pošta (Postkantoor), obojí stojí na ulici Coolsingel. Dalšími pěknými památkami je gotický kostel Grote of Sint-Laurenskerk z přelomu 15. a 16. století (ve 20. století několikrát rekonstruoavaný) či dům Schielandshuis ze 17. století, v kterém je muzeum historie města. S Rotterdamem je také úzce spojena osobnost filozofa Erasma Rotterdamského, který se zde narodil v roce 1467.

Z moderní architektury stojí za podívanou zejména zavěšený most Erasmusbrug přes řeku Nová Máza (Nieuwe Maas), který spojuje jižní a severní část města. Turisticky lákavá je také vyhlídková věž Euromast vysoká 185 metrů. Zajímavá je také budova ve tvaru tužky (Potlood). Originální stavbou jsou také domy ve tvaru obrácené krychle tzv. Kijk-kubus v Blaakse Bos. Komplex domů byl navržen architektem Piet Blom a má připomínat les. Výraznou stavbou Rotterdamu je také atypický Inntel Hotel ve tvaru periskopu. Námořní atrakcí je loď De Rotterdam, která se může pyšnit tím, že je největší holandskou osobní lodí. Na její palubě můžete pojíst, přespat, nakupovat, ale i mnohem více. A samozřejmě v Rotterdamu nesmí chybět muzea věnovaná námořní tématice. Místní muzeum námořnictví se jmenuje Maritiem Museum a muzeum věnované mariňákům najdete pod názvem MariniersMuseum.

Pokud chcete Rotterdam poznat cestou po vodě, máte na výběr například z vodního taxi (Water Taxi HNY), lodi Spido či kuriózního obojživelného autobusu od společnosti Splashtours.

Za návštěvu stojí i přístavní čtvrť Delfshaven, která se nachází na jihozápadě městského centra. Delshaven okouzluje své návštěvníky zástavbou původních holandských staveb a příjemnou atmosférou.