Helsinky

Helsinky

Helsinky jsou hlavním a největším městem Finska. Nachází se zde také největší finský přístav. Centrum města se rozprostírá na malém poloostrovu uprostřed Finského zálivu a na území směrem na východ. Navíc k městu patří 315 větších i menších ostrovů. Helsinky katastrálně zaujímají plochu 715 km2, ale jen méně jak třetina z toho je půda, zbytek představuje vodní plocha. Na území města žije 596 000 obyvatel.

Co se týká počasí, tak zde nejsou velké výkyvy. Průměrná roční teplota je 5,6 °C. Nejtepleji je v červenci – v průměru je 17 °C a největší zima je v únoru, kdy teplota v průměru klesá na -5 °C.

Historie Helsinek sahá do roku 1550, kdy je založil král Gustav I. Vasa. Hlavním důvodem byla snaha stát se konkurencí a obchodní spojnicí hansovnímu městu Reval (dnešní Tallinn). Tehdy se Helsinky nacházely více na severovýchod u ústí řeky Vantaa, jenž vtéká do Finského zálivu v Baltském moři. Místní půda však byla velmi bažinatá a nevhodná ke stavbě přístavu. Tak se za vlády královny Kristýny v roce 1640 Helsinky přesunuly na současné místo k moři. Finsko včetně Helsinek bylo po celá staletí pod vládou Ruska či Švédska. Samostatnost získalo Finsko až v roce 1917. Historických památek v Helsinkách není mnoho, protože nejstarší budovy jsou až z přelomu 18. a 19. století. Mezi místní zajímavé stavby patří budova hlavního nádraží architekta Eliela Saarinena. Toto nádraží postavené ve stylu severské secese je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Vynechat by se určitě neměla návštěva Senátního náměstí, které je sjednocené v klasicistním stylu. Nachází se zde Senátní palác, hlavní budova Helsinské univerzity, Helsinský dóm, Národní knihovna a pomník Alexandra II. K nákupům vybízí elegantní a luxusní třída Esplanadi. Finské produkty vysoké kvality jako jsou například sýry, nakládané olivy a koření koupíte na velkých místních trzích. Jeden z takových trhů se koná třeba na náměstí Kauppatori přímo u moře. Seženete tu vše od ryb až po ruční šperky.

Dominantou města je pravoslavná Uspenská katedrála (také Chrám večného spánku Panny Marie) v městské části Katajanokka. Jedinečnou stavbou je místní kostel ve skále pojmenovaný Temppeliaukio. Toto dílo moderní architektury má podobu protestantského kostela se zastřešenou skleněnou kopulí. V Helsinkách je i nemálo staveb z druhé poloviny 20. století a nezřídka se zajímavými původními interiéry. Krásný zážitek nabízí návštěva námořní obranné pevnosti Suomenlinna (dříve Sveaborg), která patří od roku 1991 na Seznam světových památek UNESCO. Děti určitě potěší návštěva místní zoo Korkeasaari či zábavného parku Linnanmäki. A pokud máte rádi muzea, tady nebudete vědět, kam se dřív podívat, je tu totiž přes 80 muzeí a galerií. V Helsinkách také najdete několik českých restaurací a hospod s názvy jako je třeba Hostina, Milenka či Zetor.