Kodaň

Kodaň

Dánské město Kodaň je se svým půl milionem obyvatel hlavním a také největším městem v zemi. Rozprostírá se ve východní části Dánska na ostrovech – Sjælland a Amager. Pokud počítáme i přilehlou aglomeraci, pak je Kodaň domovem pro více jak milion lidí. V Kodani sídlí dánská královna Markéta II.

Kodaň je kulturním, ekonomickým a vědeckým centrem Dánska. V roce 2000 byl uveden do provozu most přes Øresund, který spojuje Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Ve městě je Kodaňská univerzita, která se může pyšnit tím, že je nejstarší a největší vědeckou a vzdělávací institucí v Dánsku. Kodaň patří mezi města s nejvyšší životní úrovní na světě. Rovněž se jedná o město s velmi šetrným přístupem k životnímu prostředí. Kodaň se umístila na prvním místě v žebříčku studie European Green City Index podpořené společností Siemens. Například – více jak dvě třetiny obyvatel tu k dopravě do zaměstnání využívá kolo, autobus nebo metro. Město se také může pochlubit evropským rekordem ve využívání větrné energie, která zde činí jednu čtvrtinu z celkové spotřebované energie. Kodaň také aspiruje stát se v roce 2025 první hlavním městem na světě s neutrálními emisemi oxidu uhličitého.

Co do historie, existují důkazy potvrzující přítomnost lidí na tomto území již v období kolem 4000 let př. n. l. Trvalé osídlení v oblasti okolí dnešní Kodaně je však datováno až na 11. století, kdy zde byly dvě samostatné osady. Hlavním městem Dánska se Kodaň stala v 15. století.

Kodaň má výborný mezinárodní i městský dopravní systém. Mezinárodní leteckou dopravu zajišťuje jedno z největších letišť v Evropě a největší ve Skandinávii – letiště Kastrup na ostrově Amager. Veřejnou dopravu obstarávají zcela automatické vozy metra, příměstský vlak (S-train) a autobusy.

Centrem dění v Kodani je především náměstí Kongens Nytorv, Radniční náměstí a nejdelší pěší zóna v Evropě Stroget. Jakýmsi symbolem Kodaně je bronzová socha Malé mořské víly (Lille Havfrue) z knihy dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, který je pohřben na místním Assistenském hřbitově (Assistens Kirkegård). Nedaleko sochy je přístavní pevnost s kasárnou a vojenským zázemím Kastellet ze 17. století. Okolní obranné valy mají parkovou úpravu a slouží veřejnosti k odpočinku. Turisticky lákavými jsou také zámky Rosenborg, Christiansborg, Amalienborg, kostel Frederiks Kirke či Vor Frelsers Kirke. Nejskvostnější stavbou Kodaně je asi burzovní palác Børsen původně sloužící jako skladiště. Pěkný výhled na Kodaň nabízí 36 metrů vysoká věž Rundetaarn.

Když budete v Kodani, určitě se také zajděte podívat do malebného přístavu Nyhavn a dejte si něco dobrého v jedné z mnoha místních restaurací. Pokud cestujete do Kodaně s dětmi, neměli byste vynechat návštěvu zábavného parku Tivoli. Vznikl už v roce 1843 a je tedy nejstarším zábavným parkem v Evropě. Děti také potěší prohlídka Muzea pohádek Hanse Christiana Andersena. Vedle zábavného parku Tivoli je známé muzeum Ny Carlsberg Glyptotek s rozsáhlou sbírkou umění

Velkou raritou je čtvrť Christiania – místo bohémů a volnomyšlenkářů. Jedná se o území, které v roce 1971 opustila a armáda a od té doby zde existuje něco jako nezávislý stát založený na principech komuny. A pozor, foťák zde nechte schovaný, platí tu zákaz focení.